Yapay Zeka ve İnsanlığın Geleceği! Yapay Zeka Tehdit mi ?

Yapay Zeka ve İnsanlığın Geleceği! Yapay Zeka Tehdit mi ?

1
Yapay Zeka ve İnsanlığın Geleceği. İnsan kafatası tutan robot.

Bilgisayarların 20’nci yüzyıla çağ atlatması gibi, yapay zekanın da 21’inci yüzyıldaki çoğu şeyi temelli değiştireceği düşünülüyor. Ancak kendi ‘aklıyla’ hareket edebilen makinelerin insanlıkla aynı tarafta mı yoksa karşı tarafta mı yer alacağı pek çok bilimsel tartışmanın konusu oluyor. Bu da şu soruyu doğuruyor, Yapay Zeka ve İnsanlığın Geleceği..

Hastanelerden otomobillere, evlerden telefonlara kadar hayatımızın bir çok alanında karşımıza çıkan yapay zeka dost mu düşman mı? Robotlar, insanların işlerini ellerinden mi alacak?

Eğer Bill Gates, Elon Musk gibi bu konu hakkında araştırma yapan kişiler haklıysa, akıllı makinelerle er ya da geç karşı karşıya geleceğiz. Bizim komutlarımız dışına çıkarak ihtiyaçlarımızı karşılamama eğiliminde bulunabilirler.

Gelecekte makinelerin internet üzerinden ayarlamalar yapmaları, kendi kendilerini kopyalamaları ve insanların emrinden çıkmaları mümkün gözüküyor. Yapay Zeka ve İnsanlığın Geleceği..

Ancak bir diğer yandan da akıllı makineler insanlarla aynı tarafta yer alabilir. Böylelikle yoksulluk, açlık ve hastalık gibi zor sorunların çözülebileceği düşünülüyor.

Günümüzde yapay zekanın ciddi bir şekilde üzerinde durulması gerekiyor. Yapay zeka da genetik mühendisliğinin ilk adımlarında ve nükleer fisyon faaliyetlerine benzer olarak ortaya çıkıyor. Tıpkı bu buluşların kamu yararına kullanıldığını ve felaketten uzak tutulduğu gibi yapay zekanın da aynı şekilde kontrol edilmesi gerekiyor.

Dünyanın en zeki insanlarından birkaçı, ‘düşünebilen’ makineler yaratma yolundaki uğraşın bu kadar önemli hale gelmesinden endişe duyduklarını belirtiyor. Tesla Şirketi’nin Başkanı Elon Musk, bunun bir ‘şeytanı ortaya çıkaracağını‘ söylerken, ünlü bilim adamı Stephen Hawking de yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceğini‘ dile getiriyor. Bill Gates de yapay zekanın kendisini korkuttuğunu ifade ediyor.

Tüm bu düşüncelerin yanı sıra, yapay zekayı geliştirmeyi engellememiz de mümkün değil. Bunun en büyük nedeni ise tüm modern dünyanın çoktan yapay zekaya bağımlı olarak yaşamını sürdürmesinden kaynaklanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 31 Ocak 2021

  Zaten yapay zekanın gelecekte insanların yerini almak için bı hamle yapacağına inanıyorum ama bu hangi tarihte olucak bilmiyorum.
  Çünkü biz insan oğlu her geçen gün yaşadığımız bu dünyayı yaşanmaz bı hale getiriyoruz bunu anlayan yapay zeka zaten bu durumu göz ardı edemeyecek ve biz insanoğlunun durdurulması gereken bı tehlike olduğumuzu karar vericek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir