Windows Defender Virüs Uyarısı Kullanıcıları Korkuttu!

Windows Defender Virüs Uyarısı Kullanıcıları Korkuttu!

0

Geçtiğimiz saatlerde Microsoft’un antivirüs hizmeti Windows Defender, kullanıcılarının neredeyse hepsine korkutucu bir uyarı gönderdi. Windows Defender virüs uyarısı paniğe yol açtı. Win32 klasöründe (Windows’un sistem dosyaları bulunur) tehdit tespit eden Defender, Windows cihazlarına arka arkaya bildirim atmasıyla meraklandırdı.

Windows Defender virüs uyarısı paniğe yol açtı

Windows Defender Virüs Uyarısı

Reddit’teki paylaşımlara göre yüzlerce Windows kullanıcısı, geçtiğimiz günden bu yana Microsoft Defender’dan yanlış bildirimler almakta. “Behavior:Win32/Hive.ZY” klasöründe pozitif bir tehdit bulduğunu söyleyen Defender, ayrıca bunu “ciddi” olarak listeledi. Kullanıcılar uyarıyı karantinaya alsa bile tekrardan ortaya çıktığını fark etti.

Cumartesi ve Pazar günü gönderildiği tespit edilen bu hatanın, Windows Defender’ın güncellemesinden kaynaklandığı belirtildi. Microsoft’tan bir sözcü, Windows Defender Virüsten Koruma 1.373.1508.0 sürümünde yanlışlık yaşandığını doğruladı. Yani bu hatayı aldıysanız, cihazınıza virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmadığını belirtelim.

Windows Defender hatasının sebebi şimdilik belirsiz, ancak Electron ve Chromium tabanlı uygulamalarından kaynaklandığı düşünülmekte. Ayrıca bu uygulamalar arasında Google Chrome, Microsoft Edge ve WhatsApp gibi popüler yazılımlar bulunmakta.

Microsoft forum danışmanı konuyla ilgili olarak, “Bu, yanlış bir pozitif tehdit gibi görünmekte. Şu anda yüzlerce kişi tarafından bildirilen hata, tüm Chromium tabanlı web tarayıcıları ve WhatsApp, Discord, Spotify gibi Electron tabanlı uygulamalarla ilgili gibi duruyor” dedi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca daha önce bu tarz bir virüs uyarısı aldınız mı? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir