WhatsApp 3 Ay Cezalı! Almanya’dan Kritik Karar

WhatsApp 3 Ay Cezalı! Almanya’dan Kritik Karar

0

Günümüzde veri toplama konusundan bahsedildiği anda akla ilk gelenlerden biri Facebook olmakta. Popüler sosyal medya devi, Apple’ın güvenlik politikaları ile başı dertte. Bunun yanında şimdi ise Almanya ile sıkıntı yaşamakta. WhatsApp 3 Ay Cezalı!

Sosyal medya devi, yeni kullanıcı sözleşmesini sunmasına az bir süre kala Alman yasalarına takıldı. Bunun yanında söz konusu durumdan dolayı yasal dayanağı olmadığı gerekçesi ile ceza aldı. Şirket 3 ay boyunca WhatsApp üzerinden kişisel verileri toplayamayacak.

WhatsApp 3 ay cezalı

WhatsApp 3 Ay Cezalı

Alman yasa düzenleyiciye göre, WhatsApp’ın yeni kullanıcı sözleşmesinin yasal dayanağı olmadığını belirtti. Suçlu bulunan Facebook’un, 3 ay boyunca Almanya’da WhatsApp üzerinden elde edilen verileri işlemesini yasakladı.

Johannes Caspar açıklama yaptı. Facebook’un kullanıcı verilerini işlemesinde yeterli hukuki dayanak olmadığını belirtti. Ayrıca “Bu yasaklama emri, Almanya genelinde kullanım şartlarına rıza gösteren milyonlarca kullanıcının haklarını ve özgürlüklerini güvence altına almayı amaçlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Caspar, Tüzük’de bulunan olağanüstü yetkileri kullanarak Facebook’u, WhatsApp kullanıcı verilerini üç ay askıya alması için zorlayacağını belirtti. Ayrıca bu zaman içerisinde Avrupa Birliği’nin kullanıcı verileri konusunda genel bir karar almasını isteyeceğini de kaydetti.

Facebook ise geçtiğimiz günlerde Caspar’ın iddialarını kınar nitelikte açıklama yaptı. Ayrıca sorunun sadece bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirten şirket, yasağın haksız bir uygulama olduğunu ekledi. Peki siz yaşanan bu gelişmeler ile ilgili ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir