Volkswagen Türkiye’den Gidiyor! Peki Neden?
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Volkswagen Türkiye’den Gidiyor! Peki Neden?

+ - 0
Volkswagen Türkiye'den Gidiyor

Volkswagen Türkiye’den gidiyor! Volkswagen, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Manisa’da açılışını yapmış olduğu “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi”ni kapatma kararı aldı. Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylanan karar, Türkiye’deki şirketin kapanacağını yatırım ve üretimin durdululacağı anlamına geliyor.

Almanya merkezli dev otomobil grubu Volkswagen, son günlerde Türkiye’nin ana gündem maddelerinden bir tanesiydi. Türkiye’ye yapılması planlanan yatırım için Volkswagen, Ekim 2019’da Manisa’da 943 milyon 500 bin Türk Lirası sermaye ile ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ unvanlı şirket kurdu. Şirket, yaptığı bir açıklamayla Türkiye’de yatırım kararı almış, bu nedenle şirket kurmuştu. Yapılacak çalışmaların ilerlemesiyle birlikte bir de üretim tesisine sahip olacak şirket, Türkiye’de otomobil üretecekti ama bu proje uzun soluklu olmadı. Volkswagenin Türkiye’de kurduğu yatırım, araç üretim ve geliştirme şirketi resmi olarak hayatına son verdi.

Corona virüs salgını sonrasında yatırım düşüncelerini tekrar değerlendiren şirket Temmuz ayında yaptığı duyuruyla Türkiye’de Manisa’da yaptığı yatırımın bir süreliğine durdurulduğunu açıklamıştı. Daha sonra Slovakya’daki tesislerine ekstra yatırım kararı alan Volkswagen’in Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi için 17 Aralık tarihinde kapanma kararı aldığı onaylanmış ve son günlerdede bunu kamuoyuna duyurmuştu.

Volkswagen Türkiye’den Gidiyor! Peki artık ne olacak?

Volkswagen Türkiye'den Gidiyor

Volkswagen, kurmuş olduğu şirketle ilgili verdiği bilgilerde; bu şirket kapsamında kurulacak üretim yerinde her model otomobilin tasarım, imalatı ve montajının yapılabileceğini dile getirmişti. Ayrıca bu üretim tesisinde üretilecek araçların satış işlemlerini de yine Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından yürütülecekti.

Ancak kapatılma kararı sonucuyla birlikte tüm bu planlar buhar oldu. Volkswagen’in Manisa’da kurduğu şirket, Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, geçtiğimiz yılın ekim ayında resmen kurulmuştu. Ancak yatırım kararının iptal edilmesi, bu şirketi işlevsiz hale getirdi. Olayı kısaca özetleyecek olursak; Türkiye’de kurduğu şirketi kapatma kararı aldı. Volkswagen, otomobil üretimi konusunda artık Türkiye’den gidiyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap