Cep Telefonu Beyin Tümörüne Neden Olur Mu?
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Cep Telefonu Beyin Tümörüne Neden Olur Mu?

0

Uzmanlar araştırıyor Global çapta cep telefonu kullanımı artıyor. Peki kullanım vücut ve sağlık için bir tehdit oluşturuyor mu? Akıllardaki bu soru için Oxford Nüfus Sağlığı ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı bir genelge yayınladı. Cep telefonu beyin tümörüne neden olur mu?

Cep Telefonu Beyin Tümörüne Neden Olur Mu?

Cep Telefonu Beyin Tümörüne Neden Olur Mu
Beyin Tümörüne neden olan şeyler

Telefonlar hayatımıza girdiğinden beri birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Sağlığa zararları uzun zamandır konuşulan telefonlar çok kullanıldığında mental bozukluk ve yorgunluk yaptığı kesin. Uzun telefon kullanımında vertigo ve boyun kireçlenmesine yol açabiliyordu.

Cep telefonu beyin tümörüne yol açıyor mu konusunda yapılan araştırmaların neticesi şaşırtıyor. Birleşik Krallık‘ta yaşayan 1 milyondan fazla kadın izlenerek oluşturulan çalışma farklı sonuçlar ortaya koydu.

National Cancer Institute Dergisi yayınlananlar için bu çalışmada, Oxford Nüfus Sağlığı ve uluslararası kanser araştırmaları Ajansı araştırmacıları cep telefonu kullanıcılarında hiç cep telefonu kullanmamış olanlara göre beyin tümörü riskinde artış olmadığı belirtildi.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Oxford Population Health‘in Kanser Epidemiyoloji Birimi’nden Kirstin Pirie, katıldığı bir haber bülteninde şu şekilde konuştu: ”Bu sonuçlar, normal koşullar altında cep telefonu kullanımının beyin tümörü riskini arttırmadığına dair artan kanıtları destekliyor”

Cep telefonları iyonizan radyasyon grubuna girmiyor. Ancak son yıllarda gündemde olması nedeniyle bilimsel olarak araştırılan bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Literatüre baktığımızda farklı görüşte yayınları görebiliyoruz, ama beyin tümörüne yol açtığını belirten yayınlarda da çok ciddi bir kanıt bulunmuyor. Sadece ihtimal düzeyindeler. Bazı yayınlarda ise cep telefonları ve diğer dijital ekipmanlarla beyin tümörü arasında bir nedensellik bağı kurulmuyor. Dolayısıyla tam olarak birbirine bağlı olduklarını şu an için söylemek zor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Sizde görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap