Twitter İfade Özgürlüğü Kaygısını Dile Getirdi

Twitter İfade Özgürlüğü Kaygısını Dile Getirdi

0

Hindistan’da bulunan Twitter ofisine güvenlik güçleri baskın yaptı. Bu gelişme sonrasında Twitter açıklamada bulundu ve Hindistan‘daki ifade özgürlüğü konusundaki endişelerini dile getirdi. Twitter ifade özgürlüğü kaygısını belirtti.

Hindistan hükümeti, dijital içerik kurallarından dolayı aralarının limoni olduğu şirketi yasalara uyması için uyarmakta. Polis ise iktidar partisinin tweetlerinin yönlendir olarak etiketlenmesinden sonra sosyal medya devine bildirimde bulundular. Bunun yanında yaşanan gelişmeler sonrasında güvenlik güçleri de Twitter‘ın Hindistan’daki iki ofisine baskın gerçekleştirdi.

Twitter ifade özgürlüğü kaygısını dile getirdi “Potansiyel tehditler var”

Twitter İfade Özgürlüğü Kaygısını Dile Getirdi

Olaylar sonrasında Twitter sözcüsü BBC‘ye demeç verdi, “Şu anda Hindistan’daki çalışanlarımızla ilgili son olaylardan ve hizmet ettiğimiz kişilerin ifade özgürlüğüne yönelik potansiyel tehditlerinden endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Delhi Polis Teşkilatı ise, alınan şikayetlerin ardından şirketin genel müdürlüğüne bildirimde bulunma amacıyla gidildiğini belirtilmekte. Bunun yanında kısa süre önce hükümet, Twitter’ı, şartlarını dünyanın en büyük demokrasilerinden birine dikte etmekle ve ülkenin hukuk sistemini baltalamakla suçladı. Açıklamada, “Twitter’ın ülke yasalarına uyması ve gizli saklı ilişkilerden uzak durması gerekmekte.

Sosyal medyada ve akış platformlarında dijital içeriği düzenlemek için yeni önergeler sunulmakta. Buna göre, beş milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya platformlarının bir uyum görevlisi, bir iletişim görevlisi ve bir yerleşik şikayet görevlisi atanma durumu mevcut.

TwitterFacebook ve WhatsApp gibi platformlara yeni kurallara uymaları için 3 ay süre verilmekte. Ancak bu platformlar ve yasalara muhalif kişiler yoğun bir eleştiri dalgasını arkasına almış durumda.

Peki yaşanan bu gelişmeler hakkında siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir