Toshiba Bilgisayar Departmanı İçin Kritik Karar

Toshiba Bilgisayar Departmanı İçin Kritik Karar

0

Son yıllarda adından söz ettiremese de, bir zamanlar sektörde egemenlik kurmuş olan Toshiba, bilgisayar üreticisi dendiği zaman akla ilk gelenlerden biriydi. Fakat küçülen bilgisayar pazarı ve yaşanan bazı muhasebe skandallarından dolayı Toshiba, 2018 yılından itibaren bilgisayar üretmiyordu. Kısa süre önce Toshiba bilgisayar departmanı için kritik bir karar alındı.

Toshiba bilgisayar departmanı kapatıldı

Toshiba bilgisayar departmanı kapatıldı

T1100 adıyla bilinen ilk dizüstü bilgisayarı  1985 yılında piyasaya sunan Toshiba, son dönemlerde fazlasıyla sıkıntılı zamanlar geçiriyor. 21 Temmuz 2015 yılında Toshiba CEO’su Hisao Tanaka, muhasebe olayı sebebiyle istifa etmişti. Skandal içerisinde Tanaka’nın yanı sıra iki eski CEO‘da bulunurken, tam tamına 1.2 milyar dolar değerindeki para şirketten sızdırıldı.

Skandalın detayları, bağımsız bir soruşturma heyetinin muhasebe uygunsuzluklarını inceleyip son derece detaylı olarak açıklayan bir rapor çıkartılmasıyla birlikte öğrenilmişti. Yaklaşık 7 yıl boyunca devam eden kara para aklama olayı, şirketin büyük bir darbe almasına neden oldu. Bu muhasebe skandalına kadar şirketin durumu hiçte fena değildi.. 31 Mart 2015 tarihinde sonra eren mali yıl içerisinde 63 milyar dolar değerinde satış yapan şirket, Dünya üzerinde 200 binden fazla kişiyi istihdam ediyordu.

Toshiba bilgisayar departmanı içinse yolun sonu göründü. 2018 yılında yüzde 80.1’lik hissesini Sharp’a satan şirket, elde kalan hisselerinin tamamının da satışını gerçekleştirdi. Foxconn’un altında yoluna devam eden Sharp, Toshiba’da bulunan bilgisayar haklarını da satın aldı. Sharp ise, aldığı hisseler ile birlikte bilgisayar pazarına yeniden girmek istiyor.

Tüm hisselerin satılması ile birlikte, resmi olarak Toshiba için de yolun sonu gözükmüş oldu. Toshiba bilgisayar departmanı haricinde, NAND belleklerin üretiminden sorumlu Toshiba bellek departmanı da Kioxia bünyesi altına girdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir