Toplu Taşımada HES Zorunluluğu! Yeni Genelge
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Toplu Taşımada HES Zorunluluğu! Yeni Genelge

+ - 0

Şehir içi toplu taşımada HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki ayrı genelge 81 İl e İçişleri Bakanlığı tarafından gönderildi. Şehir içi toplu ulaşım araçlarında, ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Bu zorunluluk ile koronavirüse karşı önlem alınmaya çalışılıyor.

Şehir içi toplu taşımada HES zorunluluğu getirildi!

Şehir içi toplu taşımada HES zorunluluğu

Söz konusu olan genelge kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Hayat Eve Sığar uygulamasına bağlantılı olacak.

Atılan bu adım sayesinde koronavirüs tehlikesi bulunan kişilerin varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. COVID-19 şüphesi ile karantinada bulunması gereken kişiler eğer yasakları çiğner ise haklarında suç duyurusu yapılacak.

Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” yayınlanan genelgede bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine girişte HES kodu zorunlu. HES kodu sorgulaması, müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak ve sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek.

HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre alınmaması gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren tesisler 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek. Bu tesisleri şikayet etmek kesinlikle tavsiye edilen bir yöntem.

Koronavirüs ile ilgili alınan önlemler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Devletimizin aldığı kararlar ve uygulanan yöntemler hakkında fikirlerinizi alt kısımdan yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap