Tek seferde çalıştı! Dünyanın ilk hidrojen motorunu üretti

Tek seferde çalıştı! Dünyanın ilk hidrojen motorunu üretti

0

Bath Üniversitesi’nde okuyan bir grup zeki öğrenci bugün büyük bir kilometre taşını katetti. Bu gençler, büyük otomobil üreticilerinin henüz tüketiciye sunamadığı bir şeyi başardılar. Karşınızda dünyanın, lisans öğrencileri tarafından üretilen ilk içten yanmalı hidrojen motoru. Peki bu motor neden bu kadar önemli? Gelin yakından bakalım…

Bath Üniversitesi’nden çığır açan icat! Öğrencilerin ilk hidrojen motoru tek seferde başarılı oldu

Biliyorsunuz hidrojen, çevre dostu yakıtlar arasında öne çıkıyor çünkü yanma esnasında hiç karbondioksit salınımı yapmıyor. Bu öğrenciler, bu süper temiz yakıtı kullanarak, bir prototip hidrojen motoru geliştirdiler. Üstelik bu motor, 2035 yılında benzin ve dizel araçların yasaklanacağı bir dünyada, tam zamanında üretildi diyebiliriz.

dunyanin-ilk-hidrojen-motoru

Projeye sponsor olan bir firmadan sağlanan modifiye edilmiş tek silindirli benzin motoru kullanarak başladılar. Motoru, hidrojen yakıtına uygun hale getirmek için özel bir kontrol ünitesi ve hidrojen spesifik yakıt enjektörleri ile donattılar. Ve ne mi oldu? Motor tek seferde çalıştı.

Samuel Ray adında bir öğrenci ve takım lideri, projeye dair şunları söyledi: “Başlamadan önce elimizdeki tüm araştırma ve literatürü okuduk, her şeyi analiz ettik ve neleri başarabileceğimizi anlamaya çalıştık. Küçük bir takım olmamıza rağmen, bu projede neler yapabileceğimizi keşfetmek gerçekten heyecan vericiydi.”

Hidrojen motoru üretme başarısı sadece bu öğrenciler için değil, tüm dünya için umut vaat eden bir gelişme oldu. Temiz enerji alanındaki bu gibi yenilikler, sıfır emisyonlu araçların geliştirilmesine ve toplumumuzun kirletici enerji kaynaklarına olan bağımlılığının azaltılmasına büyük katkı sağlayabilir. Yani bu öğrenciler temiz bir geleceğin kapısını araladı diyebiliriz.

Lisans öğrencilerinden hidrojen motoru gibi bir yeniliğin ortaya çıkması, genç mühendislerin ve bilim insanlarının ne kadar parlak ve çözüm odaklı olabileceğini tüm dünyaya göstermiş oldu. Çalışmanın detaylarına University of BATH sayfasından ulaşabilirsiniz. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Artık, lisans öğrencilerinin bile üretebildiği hidrojen motorlarının diğer geleneksel enerji kaynaklarına kıyasla bir etki yaratabileceğini düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kaynak:https://shiftdelete.net/dunyanin-ilk-hidrojen-motoru

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir