Taşımacılıkta yeni dönem! Kargo İHA’sı konsepti tanıtıldı

Taşımacılıkta yeni dönem! Kargo İHA’sı konsepti tanıtıldı

0

DJI Express, şehirler arası hızlı ve kolay taşımacılık yapmak için tasarlanmış bir İHA konsepti olarak görücüye çıktı. Bu İHA, kısa mesafeli şehirler arası yolculuklar için kargo ve malzeme teslimatını, sürücü ihtiyacı olmadan gerçekleştirebilecek.

DJI Express İHA: Şehirler arası kargo teslimatını kolaylaştıran yenilik

DJI Express, İHA havaalanı olan şehirlerden yararlanarak, teslimat ajanı rolünü üstlenecek ve böylece büyük mesafeleri hızlı ve kolayca katederek teslimatları tamamlayacak. Çinli tasarımcı Qingsheng Meng tarafından oluşturulan DJI Express İHA konsepti, mevcut İHA’lardan farklı bir formata sahip.

Çoğu quadkopter şeklindeki hava cihazlarının aksine, DJI Express, normal bir uçağın uçabileceği daha uzun mesafeleri katedebilen kanatlı bir eVTOL (elektrikle çalışan dikey kalkış ve iniş yapabilen araç) şeklinde tasarlanmış.

İnsansız olan bu hava aracı tamamen uzaktan kontrol ediliyor, rota haritalaması ve engel tespiti için bir dizi sensöre ve pilotun manevra yaparken etrafı görmesini sağlayan, uçağın ucunda bulunan oldukça büyük bir kamera ünitesine dayanıyor.

DJI Express İHA’nın özellikleri

İHA’nın tasarımı, birkaç farklı gruba ayrılabilir: Kanatlı bir uçak, her iki tarafta pervaneler, ön kısımda ‘görüş’ sağlayan 2 eksenli gimbal üzerine monte edilmiş yüksek tanımlı kamera ve uçağın gövdesinde üstte bir pil modülü ve altta kargo yükü.

Son olarak, yönlendirme ve stabilite için kuyrukta özel bir pervane bulunuyor. İHA’nın üst kısmındaki yakından görünüm, teslimat döngüsü sırasında pil hücrelerini değiştirmek için kolayca çıkarılabilen bir sap ile ayrılabilir pilini gösteriyor.

Ancak dronenin kendi şarj portu da var, bu da pil paketlerini şarj edebileceği bir özellik. DJI Express İHA’nın tasarımı ayrıca, uçuş sırasında motor ve pillerin hızla soğumasını sağlayan oldukça iyi havalandırılmış bir gövdeye sahip.

Soğuk hava, İHA’nın gövdesinden geçerek, uçuş sırasında optimal sıcaklıkların korunmasına ve daha uzun yolculuklar için pilin sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Bununla birlikte, DJI’ın işletme portföyünde bir teslimat dronu var – Flycart 30.

Ancak, Flycart hala şehirler arası yolculuklarında kargo teslim etme yeteneğini sınırlayan bir quadkopter tarzı tasarıma sahip. DJI Express İHA, özellikle şehirler arası kısa mesafeli yolculuklar için kargo teslimatı alanında yeni bir çözüm sunuyor ve bu alanda geleneksel taşıma yöntemlerine alternatif bir yaklaşım getiriyor.

Sizin Kargo İHA’sı hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce bu İHA’ları gelecekte görme şansımız var mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tasimacilik-kargo-iha-dji-express

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir