Tarlasına uzaydan SpaceX parçası düştü!

Tarlasına uzaydan SpaceX parçası düştü!

0

Kanada’nın kırsal kesiminde yaşayan Barry Sawchuk adında bir çiftçi, tarlasında SpaceX şirketine ait bir roket parçası buldu. Sawchuk, tarlasında oğluyla dolaşırken yerde alışılmadık bir nesne fark etti. Yakından incelediklerinde, katmanlı kompozit fiberler ve ağ yapısıyla uzaydan gelen bir parça olduğunu anladı ve profesörlere danıştı. Düşen parça, sosyal medyada uzay çöpü tartışmalarını yeniden alevlendirdi. İşte detaylar…

Kanadalı çiftçi tarlasında SpaceX roket parçası buldu

Sawchuk, başta tarlasındaki parçanın çöp olduğunu düşündü. Bulduğu nesneyi astronomi profesörlerine bildirdi. Fakat inceleme sonrası SpaceX roket parçası olduğu anlaşıldı. Olayın ardından uzay çöpü tehlikeleriyle ilgili tartışmalar tekrar gündeme geldi.

Astronomlar, nesnenin tarlaya düşüş tarihini ve yerini analiz ederek, Şubat ayında fırlatılan bir SpaceX roketinden geldiğini belirledi. Olayla ilgili SpaceX şirketinden henüz bir yanıt gelmedi. Mart ayında da benzer bir olay yaşanmıştı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan kopan bir parça Florida’da bir adamın evinin çatısına düşmüştü.

Her yıl SpaceX gibi şirketler daha fazla uzay aracı fırlattıkça, yörüngemiz giderek daha kalabalık hale geliyor. Bu tür olaylar, uzay çöplerinin yönetimi konusunda ciddi endişelere neden oluyor. Birçok ülke, ahşap uydular gibi daha mantıklı çözümler üzerinde çalışıyor. Başarılı olurlarsa, atmosfere yeniden giriş sırasında tamamen yanarak yok olacak ve yeryüzüne düşen enkaz riskini ortadan kaldıracak.

Barry Sawchuk’un tarlasında bulduğu bu parça, uzay çöplerinin yönetimi ve gelecekteki uzay keşifleri hakkında önemli soruları gündeme getirdi. Çiftçi, tarlasında bu parçayı bulduğunda ne yapacağını bilemedi. Ama aslında riskler apaçık ortada. Yani bir sonraki çöp tarlaya düşmeyebilir ve daha da kötüsü can kaybına neden olabilir.

Uzay çöplerini temizlemeden önce, yeni çöplerin eklenmesini nasıl durduracağımızı çözmemiz gerekiyor. Peki siz, uzay çöpü tehlikeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tarla-uzay-spacex-parcasi-dustu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir