Starliner uzay aracının insanlı ilk test uçuşu yine mi ertelendi?

Starliner uzay aracının insanlı ilk test uçuşu yine mi ertelendi?

0

NASA, arızalı bir valf nedeniyle 6 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen Starliner uzay aracının insanlı ilk test uçuşunu ilk olarak valf sıkıntısı nedeniyle 17 Mayıs’a ertelemişti. Starliner roketindeki sorunlu valfın değiştirilmesi için kapsamlı bir inceleme başlatıldığında bu kez helyum sızıntısı da göze çarptı. Yaklaşık iki haftalık incelemenin ardından NASA, helyum sızıntısı devam etmesine rağmen yeni tarihi 1 Haziran olarak açıkladı. Fakat bugün gerçekleşmesi beklenen fırlatma yine başka bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. İşte detaylar…

Starliner hala insanlı ilk test uçuşu için hazır değil mi?

NASA astronotları Barry “Butch” Wilmore ve Sunita “Suni” Williams, bu ay ikinci kez Starliner uzay aracından inmek zorunda kaldı. Starliner, bugün gerçekleştirilmesi beklenen insanlı ilk test uçuşu için yine fırlatılamadı.

starliner

NASA astronotları, fırlatmaya dört dakikadan az bir süre kala ortaya çıkan bir sorun nedeniyle uzay aracını terk etmek zorunda kaldı. Daha sonra geri sayımın son dakikalarına gelindiğinde görevi devralan yerden fırlatma bilgisayarı otomatik olarak durma sinyali verdiği ortaya çıktı.

NASA, Starliner fırlatma tarihini bu sefer çok fazla ertelemediğini açıkladı. Yeni yapılan açıklamaya göre Starliner, 2 Haziran’da Türkiye saatiyle 19:03’de fırlatılacak. Boeing’den Lauren Brennecke sürekli farklı bir nedenden ertelenen fırlatma hakkında açıklama yaptı:

“Elbette bu durum hayal kırıklığı yaratıyor ancak bu işin bir parçası. Nihai amaç, değerli kargomuz Butch ve Suni’nin güvende olduğundan emin olmak.”

İnsansız test uçuşlarında okyanus yerine karaya inerek bunu başarabilen ilk Amerikan kapsülü olan Starliner’ın insanlı ilk görevinde neler yapacağı büyük bir merakla takip ediliyor. Fakat bugüne kadar insanlı ilk test uçuşu için belirlenen tarihini erteleyecek bir sebep her zaman çıktı.

Starliner, NASA astronotları Barry “Butch” Wilmore ve Suni Williams’ı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürecek olan Atlas V roketiyle yarın fırlatılacak. Sizce fırlatma bir kez daha ertelenecek mi?

Kaynak: https://shiftdelete.net/starliner-ilk-insanli-test-ucusu-yine-ertelendi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir