SpaceX Yeni Starlink Uydularını Fırlattı! 15. Görevi

SpaceX Yeni Starlink Uydularını Fırlattı! 15. Görevi

0

Küresel uydu internet ağı projesi Starlik üzerinde çalışmalar devam ediyor. Elon Musk Starlink’in son aşamasında 60 yeni Starlink uydusunu atmosfere fırlattı. Bu fırlatma ile 15. görev tamamlanmış oldu. SpaceX Yeni Starlink çalışması.

SpaceX ile küresel olarak faaliyet gösteren bir internet uydusu ağı kurmak isteyen Musk bu konu üzerinde çalışıyor. Planlanan projenin hayata geçebilmesi için de binlerce uydunun alt uzayda bir ağ kurması gerekiyor. Ağa verilen isim ise Starlink ve halen daha üzerinde çalışılıyor.

SpaceX yeni Starlink uydu çalışması

SpaceX yeni Starlink uydu

ABD’nin Florida eyaletinde gerçekleştirilen fırlatmayla birlikte SpaceX, 60 yeni Starlink uydusunu alçak yörüngeye yolladı. Bu 60 yeni uydu ile birlikte yörüngedeki uydu sayısı 900’e yaklaşmış durumda. 

Firmanın Starlink projesinde gerçekleştirdiği kalkışların sayısı, bu kalkışla birlikte 15’i bulmuş oldu. Diğer 14 görev gibi bu görevde başarıyla tamamlamak üzere.

Görevde kullanılan Falcon 9, daha geçtiğimiz ay atmosfere fırlatılan Starlink uydularını da taşıyordu. Genelde SpaceX roketlerini tekrar kullanmadan önce daha uzun bir bakım ve bekleme süresi ayırıyordu. Bu sefer o kadar beklemeden işleme başladılar.

Bu haftanın başlarında, Texas’taki Extor County Bağımsız Okul Bölgesi bir açıklama yapmış ve kendilerinin SpaceX’in Starlink ağı için yeni pilot partner bölge olduğunu duyurmuştu. Gelecek yıl bölgede bulunan 45 ev Starlink üzerinden internete bağlanacak. Uyduların sayısı arttıkça bu hanelerin sayısı 90’a kadar çıkacak.

Yaşanan bu gelişmeler ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Bu uzaydan internet ağının Türkiye’de de olmasını ister miydiniz. Alt kısımdan yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir