Sonucu ağır olacak: YouTube’dan yapay zekâya karşı önlemler!

Sonucu ağır olacak: YouTube’dan yapay zekâya karşı önlemler!

0
Sonucu ağır olacak YouTube'dan yapay zekâya karşı önlemler!

Yapay zekâ temelli teknolojik gelişmeler her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Bu sırada ise bazı teknoloji şirketleri ve platformlar yapay zekâ teknolojisine karşı önlemler de alıyor. Bunlardan biri de YouTube oldu. Haberlere göre Google, YouTube ‘da yapay zekâ odaklı önlemler alacağını söyledi.

Yapay zekâ etiketi olmayan video sahiplerinin para kazanması kaldırılabilir!

Son zamanlarda yapay zekâ teknolojisiyle ilgili çalışmalar yapan YouTube, denetimi de elden bırakmıyor. Platform resmi blog sayfasında yaptığı açıklamada da bunu doğruladı. Google tarafından yapılan açıklamada bu denetimi gerçekleştireceğini belirtti.

Sonucu ağır olacak YouTube'dan yapay zekâya karşı önlemler!

Açıklamaya göre yapay zekâ tarafından üretilip YouTube’a yüklenen videolar artık bir etikete sahip olacak. Kullanıcılar da bu etiketi görerek videonun yapay zekâ tarafından üretildiğini anlamış olacak. Ayrıca üreticiler bu videolar için etiket koymak zorunda olacak.

Şirket, etiketli olmayan videoları paylaşan üreticiler için de bazı yaptırımlar olacağını belirtti. Bu yaptırımlar, videonun yayından kaldırılması veya üreticinin para kazanma özelliğinin kaldırılması gibi cezalar olacak. Bu da caydırıcı olması bakımından etkileyecek.

Google, bu yeni sistemle birlikte kendilerine ait olduklarını öne sürdükleri videonun YouTube’dan kaldırılması için başvuru yapacak. Yetkililer ise bu talebi inceleyecek ve paylaşımın kaldırılmasına yönelik olarak karar alabilecek.

Sonucu ağır olacak YouTube'dan yapay zekâya karşı önlemler!

Öte yandan bu noktada dikkat çeken sonra son zamanlarda da popüler olan bir şarkıcının sesini kullanarak ona başka bir şarkı söyletmek. Buna örnek olarak Mustafa Kemal Atatürk’e yapay zekâ teknolojisiyle söyletilen şarkıları vermek mümkün. Bu noktada da platformun nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor.

Tüm bunların yanı sıra YouTube’un bir videonun yapay zekâ tarafından üretilip üretilmediğini nasıl anlayacağı da merak konusu. Ayrıca hangi duruma göre cezalandırma yapacağı da belli değil. Tüm bu detayların da ilerleyen zamanlarda ortaya çıkması bekleniyor.

Peki, siz YouTube yapay zekâ önlem konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/youtube-yapay-zeka-karsi-onlemler

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir