Siri’nin Önemli Bir Özelliği Kaldırıldı!
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Siri’nin Önemli Bir Özelliği Kaldırıldı!

+ - 0

Apple’ın iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerinin bir parçası olan Siri oldukça fonksiyonel. Sahip olduğu birçok yetenek sayesinde kullanıcılar tarafından oldukça sevilmekte. Ancak Siri cephesinden yeni bir haber geldi ve bir yeteneği kullanımdan kaldırıldı. Siri’nin Önemli Bir Özelliği Kaldırıldı!

Siri’nin Önemli Bir Özelliği Kaldırıldı!

Siri’nin Önemli Bir Özelliği Kaldırıldı!

Apple’ın sesli asistanı Siri yeni bir haberle geldi. Siri,  sesli komut ile gerçekleştirilebilen ‘derecelendirme’ özelliğini kaybetti. Söz konusu bu özellik Apple Music uygulamasındaki parçalara 1 ile 5 arasında bir yıldızlı puan verilmesini sağlamakta. Ek olarak derecelendirilen şarkılar saniyesinde kitaplığa kaydediliyor. Bu sayede de kitaplık verilen puana göre filtrelenerek müzikler basitçe bulunabilinmekte.

Daha önceden iPhone ve iPad’de müzik dinlerken Siri’ye “Hey Siri, bu şarkıya 5 [veya istediğiniz herhangi bir rakam] puan ver” şeklinde komut verilebilmekteydi. Sonrasında ise asistan sorunsuz bir şekilde yapmaktaydı. Fakat kullanıcıların söylediğine göre Siri’nin bu yeteneği artık çalışmıyor. Reddit ve Apple Destek forumlarında paylaşılan geri bildirimler işlevin ‌iOS 15‌, iOS 15.1 ve iOS 15.2 sürümlerinde çalışmadığını söylemekte. Siri, isteği gerçekleştirmek yerine “Özür dilerim, korkarım bu isteğini yerine getiremiyorum.” gibi bir cevap vermekte. Fakat Apple Music kitaplığındaki şarkılar manuel bir şekilde derecelendirilebilmekte.

Ayrıca özelliğin Siri ve Apple Music arasındaki uyumsuzluktan dolayı olduğu düşünülmekteydi. Ayrıca iOS’in yeni sürümüyle düzeleceği tahmin edilmekteydi. Fakat tahminler doğru çıkmadı. 13 Aralık’ta kullanım için sunulan iOS 15.2 ve iPadOS 15.2’de de Siri ile müzik derecelendirme işlevi çalışmamakta.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca kaldırılan özelliği kullanmakta mıydınız? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap