Sıcaklıkların Artması Koronavirüs Salgını Yavaşlatır mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim Haberleri

Sıcaklıkların Artması Koronavirüs Salgını Yavaşlatır mı?

+ - 2

Koronavirüs ailesinde onlarca virüs vardır fakat çok azı tehlikelidir. Sağlık yetkilileri şu günlerde dünyada hızla yayılan, ölümlere sebep olan yeni hastalığı COVID-19 olarak isimlendirmiştir. Grip vakaları genellikle Nisan ve Mart aylarında azalır, azalma konusunda covid-19 için geçmiş koronavirüs salgınları ipuçları verebilir.

Araştırmacılar, koronavirüs salgınlarının çoğunun 3 ve 17 santigrat derece arasında düşük sıcaklıklara sahip bölgelerde meydana geldiğini bulmuşlardır. İspanya ve Finlandiya’daki araştırmacılar tarafından yapılan bir analizde, virüsün kuru koşullarda ve eksi 2 ila 10 santigrat derece arasında bulunduğu görülmüştür.

Başka bir grup ise Çin’de henüz ciddi önlemler alınmadan önce, daha yüksek sıcaklık ve daha nemli ortamlara sahip şehirlerde virüsün yayılma oranının daha düşük olduğu belirlenmişti.

Ekvatoral iklime sahip ve şuanda yaz ortasında olan ülkeler koronavirüs vakalarını bildirirken, ortalama sıcaklıklar 18 santigrat derecenin üzerinde olan bölgeler şimdiye kadar küresel vakaların yüzde 6’sından daha azını oluşturmakta.

Bilimsel hesaplama uzmanı olan Qasim Bukhari, sıcaklığın daha düşük olduğu yerlerde vaka sayısının hızla artmaya başladığını belirtti. Kuzey Yarım küredeki grip salgınları genellikle Kasım-Nisan ayları arasında gerçekleşir. Her yıl soğuk algınlığına neden olan dört tip corona virüs sıcak havalarda azalır açıklamalarında bulunmuştur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 sene önce

    Siten çok yavaş. Kitleni memnun edemeyebilrsin. Tema zaten ağır birde hosting fazla iyi değil galiba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.