Şarj istasyonları artıyor! Kalyon şarj istasyonunun ismi belli oldu

Şarj istasyonları artıyor! Kalyon şarj istasyonunun ismi belli oldu

0

Ülkemizdeki yenilenebilir enerji ve elektrikli araç sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) elektrikli araç şarj ağı lisansı alan ilk şirketlerden biri olan Kalyon EV, oncharge adını verdiği ilk şarj istasyonunu kurdu.

Kuzey Marmara otoyolunda ilk olarak 2021 yılında görüntülenen şarj istasyonu, henüz faaliyete geçmedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanan 2030 yılına kadar 250 bin şarj istasyonu hedefi için çalışmalara başlayan şirket, 49 yıllık işletme lisansına sahip.

Kalyon EV ilk şarj istasyonunu kurdu: Oncharge

Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonu kuran şirket sayısı, son yıllarda ciddi oranda artış gösterdi. Tesla, Vestel, Zes, Eşarj ve Voltrun gibi şirketlerden sonra Migros da şarj istasyonu ağı kuracağını açıkladı.

Kalyon EV ilk şarj istasyonunu kurdu: Oncharge

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) lisans başvurusu yaptığını duyuran Migros, şarj istasyonu piyasasında rekabeti artırmayı hedefliyor. Bununla birlikte, ülkemizde elektrikli şarj istasyonu kurma lisansını alan ilk şirketlerden biri olan Kalyon EV, ilk şarj istasyonu için sona yaklaştı.

Kuzey Marmara otoyolunda kurulumu tamamlanan şarj istasyonunda 4 adet şarj ünitesi bulunuyor. Bunlardan 2 tanesi 200 kW hızlı şarjı destekliyor.

Oncharge şarj istasyonlarında dünyanın ilk ve tek tam entegre güneş paneli üretim merkezi olan Kalyon PV güneş panelleri kullanılacağı belirtilmişti. Ancak ilk şarj istasyonunda henüz güneş paneline rastlamadığımızı belirtmekte fayda var.

Kalyon EV, geçtiğimiz yıl elektrikli araç bataryası geliştirme hedefi olduğunu açıkladı. Henüz yeni bir gelişme olmasa da birkaç yıl içerisinde Kalyon EV çatısı altında lityum batarya üretimine başlanacağı tahmin ediliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/kalyon-ev-oncharge-ilk-sarj-istasyonunu-kurdu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir