PlayStation 5 İçin Televizyonlar Geliyor! İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri

PlayStation 5 İçin Televizyonlar Geliyor! İşte Detaylar

+ - 0

Sony, PlayStation 5 için televizyon modelleri ürettiğini açıkladı. Japon firma, hem 4K hem de 8K ekran çözünürlüğü adına kollarını sıvadı. Xbox Series X ve Microsoft ile rekabet eden Sony, fark yaratmaya çalışıyor.

Sony PlayStation 5 için televizyon modelleri üretti

Sony PlayStation 5 için televizyon modelleri üretti

“PlayStation 5 için hazır!” başlığı ile piyasaya sürüleceği belirtilen bu cihazların adı açıklandı: Sony X900H 4K HDR Full Array LED ve Sony Z8H 8K HDR Full Array LED. Sony’nin bu yeni televizyonları kullanıcılara neler sunacak?

Türkçede yüksek dinamik aralık anlamına gelen HDR özelliği, bir görüntünün en parlak ve en karanlık kısımlarını normal halinden daha koyu ya da daha parlak gösteriyor. Peki “Full Array LED” özelliği nedir?

Bahsedilen bu özellik, bir televizyon ekranında mevcut olan diyotların eşit bir şekilde hizalanmasını sağlıyor. Böylece parlaklık, derinlik, gölge ve ışık ayarı gibi ayarlar daha etkili ve daha doğru bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Sony, X900H isimli cihazda oyunların 4K çözünürlük ve 120 FPS frekans eşliğinde oynanabileceğini açıkladı. Aynı zamanda bu televizyonda 7.2 milisaniyelik bir gecikme de yaşanacak.

Z8H ise fotoğrafların 8K çözünürlüğünde görüntülenmesini sağlayacak ve oyunların 4K çözünürlük ile kaliteli bir şekilde oynanmasına fırsat tanıyacak. Ayrıyeten bu cihazda da 120 FPS özelliği kullanılacak.

Sony henüz piyasaya süreceği televizyonların çıkış tarihini açıklamadı, Türkçesi “Oyun Modu” olan Game Mode isimli bir özellikten bahsetti. Bu özellik, oyunlarda yaşanan gecikmelerin sıklığını azaltacak. Bunun dışında PlayStation 5 kontrolcüleri için neler söylendi?

Kablosuz kullanılabilme imkanı sunan DualSense™ kontrolcüleri, Oyun Modu sayesinde hem bu televizyonları hem de PlayStation 5’i beraber çalıştırabilecek. Aynı zamanda çıkacak olan televizyonlar için üretilen uzaktan kumandalar, yeni nesil konsolu kontrol edebilecek.

Sony, oyuncuların pürüzsüz bir PlayStation 5 deneyimi ile karşılaşacağını söyledi. Bu TV modelleri, gücünü Sony’nin X1 işlemcilerinden alacak. Japonya merkezli firmanın yeni ürünleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap