Pembe Süper Ay Bu Hafta Gökyüzünde

Pembe Süper Ay Bu Hafta Gökyüzünde

0
Pembe Süper Ay, siyah gökyüzü üzerinde süper pembe ay resmi.

Dünya’nın uydusu konumunda bulunan Ay, sahip olduğu eliptik yörüngesi nedeniyle bazı zamanlarda Dünya’ya çok fazla yakınlaşabiliyor. Bu yakınlaşma durumunda ise Süper Ay olarak anılıyor. Yeni bir Süper Ay ise bu hafta gerçekleşiyor. Pembe Süper Ay.

Hayatımıza devam ettiğimiz süre içerisinde gerçekleşen gök olayları, günlük hayatımızdaki alışılagelmiş görüntülerden tamamen farklı olmalarıyla her görüşümüzde bizleri fazlasıyla etkiliyor. Kısa süren bu gök olaylarını kaçırmamak için en önemli işlerimizden bile feragat ettiğimiz dâhi oluyor.

Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu zamanda normal bir Ay görünümüne göre %7 ila %14 daha büyük ve %30 kadar daha parlak olmasına yani Süper Ay’ın gerçekleşmesine çok az kaldı. Nisan ayının başında gerçekleşeceği belirtilen Süper Ay, bizleri mükemmel bir renk ile karşılayacak.

Pembe Süper Ay Bu Hafta Karşımızda

Süper Ay, zaman zaman Paskal Dolunayı olarak da anılıyor. 2020 yılının en parlak ve en büyük Süper Ay’ı olmasıyla da dikkatleri üstüne çekiyor. Gecenin zifiri karanlığını parlak ve ışıltılı bir şekilde aydınlatacak olan pembe Süper Ay, 8 Nisan tarihinde bizleri karşılayacak.

Aynı zamanda 20 Mart tarihinde gerçekleşen Bahar Ekinoksu’ndan sonraki ilk dolunay olan pembe Süper Ay‘ın güzel bir fotoğrafını yakalamak için ise uzun telefoto lense sahip bir kameraya ihtiyaç duyuluyor.

Ay, dünyanın yörüngesinde dairesel yerine eliptik bir şekilde dönmesi sebebiyle ortaya çıkan Süper Ay için pembe ön ekinin kullanılmasının sebebinin ise özellikle Kuzey Amerika’da yetişen ‘phlox subulata’ olduğuna dikkat çekiliyor. Bu bitkinin baharın gelişine işaret eden canlı bir pembe renk tonuna sahip olması, 8 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan Süper Ay’a da ‘pembe’ denmesini sağlıyor.

Sizlerde 8 Nisan tarihinde gökyüzüne bakarak Süper Ay’ı keyifle seyredebilir bol bol resmini çekip eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Bu konudaki görüşlerinizi alt kısımdan yorum yaparak belirtmeyi unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir