Oyun Oynamanın Çocukların Zekasını Geliştirdiği Açıklandı!

Oyun Oynamanın Çocukların Zekasını Geliştirdiği Açıklandı!

0

Geçtiğimiz günlerde ABD’deki 9.800 çocuk üzerinde yeni bir çalışma yapıldı. Söz konusu çalışma, ekran başında geçirilen sürelerin zeka üzerindeki etkisi ile ilgiliydi. Yapılan çalışma sonucunda video oyunu oynamanın çocukların zekasını geliştirdiği açıklandı. İşte araştırma ile ilgili detaylar;

Oyun Oynamanın Çocukların Zekasını Geliştirdiği Açıklandı!

Oyun Oynamanın Çocukların Zekasını Geliştirdiği Açıklandı!
Oyun Oynamanın Çocukların Zekasını Geliştirdiği Açıklandı!

Her geçen gün gelişen teknolojiye çocuklar da ayak uyduruyor. Artık doğar doğmaz teknolojinin içinde olan çocukları ister istemez bu dünya etkiliyor. Her yaştan kesimin ekran başında saatlerce zaman geçirilmesine neden olan bu durumun insan sağlığı üzerindeki etkileri sürekli olarak tartışılıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda uzun süre oyun oynamak ve ekran başında uzun süre harcamanın birçok yan etkisi mevcut. Bunlar, göz problemleri, uyku sorunları, boyun ve bel sıkıntıları başta olmak üzere birçok sorun. Fakat geçtiğimiz haftalarda Nature üzerinden yayımlanan yeni bir çalışma yayınlandı. Söz konusu çalışma, bu konuda ilginç verileri ortaya koyarak oyun oynamanın yararlı olabileceğini gösterdi.

ABD’de yaşayan 9.800 çocuk üzerinde yürütülen bir çalışma, bu çocukların zekalarını inceledi. Avrupa’daki farklı üniversitelerde görev yapan araştırmacılar söz konusu araştırma için bir araya geldi. Araştırma sonucunda video oyunlarının çocukların zekası üzerinde dijital ortamlarda sosyalleşmek için harcadıkları zamandan daha fazla etki gösterdiği ortaya çıktı. Çalışmanın yazarları, “İki yıllık inceleme sonunda oyun oynamanın zekâyı olumlu etkilediği görüldü” ifadelerini kullandı.

Söz konusu araştırma, iki yıllık sürede elde edilen verilerle ekran başında harcanan sürenin bilişsel yeteneklerde negatif bir etkisi olmadığını gösterdi. Tam tersine, video oyunlarını oynayan çocukların IQ’sunda küçük ama kalıcı bir gelişme yaşandığı tespit edildi. Ayrıca dijital ortamlarda video izlemenin de zeka üzerinde olumlu etkilerinin olabileceği belirtilmekte.

Peki siz bu konu hakkında düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir