OpenAI, ChatGPT manipülasyonuna dur dedi! İşte o ülkeler

OpenAI, ChatGPT manipülasyonuna dur dedi! İşte o ülkeler

0

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip olan ChatGPT, her sorgu sonucunda yeni çıkarımlar yapıyor. Bu da yapay zeka modelinin öğrenmesine ve daha doğru cevaplar vermesine olanak tanıyor. Ancak OpenAI, GPT’yi aldatmak için çalışan ekipler olduğunu ve operasyonlarını sonlandırdığını açıkladı.

OpenAI, ChatGPT’yi kandırmaya çalışan operasyonları çökertti

Son iki yılın verilerini inceleyen OpenAI, ChatGPT’nin bazı ekipler tarafından aldatıcı şekilde kullanıldığını tespit etti. Devlet destekli beş gizli operasyonu çökerten şirket; Rusya, Çin, İran ve İsrail kaynaklı ağlara dikkat çekti.

Bu operasyonların, GPT-3.5 ve GPT-4 gibi yapay zeka modellerini yanıltıcı cevaplar oluşturmak için kullandığını söyledi. Örgütlerin gerçek kimlikleri veya niyetleri açıklanmamış olsa da, kamuoyunu ve siyasi sonuçları manipüle etmeyi hedeflediği dile getirildi.

Şirketin açıklamasına göre “Doppelganger” adlı bir Rus operasyonu sahte haber manşetleri oluşturdu. Haberleri sosyal medya gönderilerine dönüştürdü ve Ukrayna’ya desteği baltalamak için birden fazla dilde yorumlar hazırladı. Bir başka Rus grubu ise Ukrayna, Moldova, ABD ve Baltık ülkelerini hedef aldı.

Facebook ve Instagram’daki yanıltıcı çalışmalarıyla tanınan “Spamouflage” adlı Çinli ağ ise operasyonlarını ChatGPT kullanarak genişletiyordu. Araştırma yapmak ve sosyal platformlarda çok dilli içerik oluşturmak için yapay zeka modelini kullandı.

Openai

OpenAI, soruşturma ekibinin örgütlere erişimi ve finansmanı kesmek için çalıştığını ifade etti. Bu kapsamda teknoloji şirketleri, sivil toplum kuruluşları ve hükümetler ile birlikte olduğunun da altını çizdi.

Kaynak: https://shiftdelete.net/openai-chatgpt-kandirma-girisimi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir