1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. NGC 1614 Galaksisi Görüntülendi! İki Galaksinin Birleşmesi

NGC 1614 Galaksisi Görüntülendi! İki Galaksinin Birleşmesi


Hubble Uzay Teleskobu 20 yıllık uzun bir süredir yörüngede bulunuyor. Bu teleskop geçtiğimiz günlerde iki galaksinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan NGC 1614 galaksisi görüntülendi. Ortaya çıkan bu galaksinin 250 milyon ışık yılı içerisindeki en parlak ikinci gök ada olduğunu belirtiliyor.

Hubble Uzay Teleskobu Nisan 1990’da yörüngeye fırlatıldı ve 20 yılı aşkın süredir orada hizmet veriyor. Fırlatılmasının ardından astronomi tarihindeki önemli yapı taşlarından biri haline geldi. Alçak Dünya yörüngesinde yer alan teleskop, bu zamana kadar gönderdiği kendi çektiği görüntüler ile astronomların astrofizik alanındaki temel problemlerine çözüm bulmakta büyük fayda sağladı.  

Geçtiğimiz günlerde Hubble, 29 Aralık 1885 tarihinde keşfedilen ‘NGC 1614’ galaksisini fotoğraflamayı başardı. NASA tarafından geçtiğimiz cuma günü paylaşılan görüntüde, birleşen iki galaksinin ortaya çıkardığı parlak kozmik bir nesne yer alıyor.

NGC 1614 Galaksisi Görüntülendi! Aktif bir galaktik birleşmenin sonucu olarak meydana geldi:

NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği NGC 1614 görüntüsü, bize iki gök adanın çarpışmasının nasıl gözüktüğünü görebiliyoruz. Cosmos’a göre sağ üstte, birleşme sırasında yıldızların ve gazın galaksilerin dış kollarından “sıyrıldığı” zaman oluşan “gelgit kuyruğu” bulunuyor.

NASA’ya göre aktif bir galaktik birleşmenin sonucu olan NGC 1614, kaotik geçmişi ve şimdiki görünümü nedeniyle “tuhaf galaksi“, “yıldız patlama galaksisi” ve “aydınlık kızılötesi galaksi” olarak sınıflandırılıyor.

Aydınlık kızılötesi galaksiler, yerel evrendeki en parlak nesneler arasında yer alıyor. Bu noktada Hubble Uzay Teleskobu’nun görüntülediği NGC 1614 de esasında 250 milyon ışık yılı içerisindeki en parlak ikinci gök ada olarak biliniyor. Galaksi, gezegenimizden yaklaşık 200 milyon ışık yılı uzaklıkta konumlanıyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap