1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. News Corp yayıncılarına Google Ödeme Yapacak

News Corp yayıncılarına Google Ödeme Yapacak


ABD, İngiltere ve Avustralya‘da Google’ın News Showcase‘i artık The Wall Street Journal, MarketWatch ve diğer satış noktalarından hikayeler içerecek. News Corp yayıncılarına Google, yayınlarından içerik taşımak için üç yıllık bir sözleşme imzaladı.

Söz konusu anlaşma ile ilgili finansal şartlar belirtilmedi. Ancak News Corp, alacağı ödemeleri önemli bulduğunu söyledi. Bunun yanında web devinin reklam gelirini paylaşacağını, yayınlarından ses ve video içeriğine yatırım yapacağını, anlaşmanın bir parçası olarak bir abonelik platformu geliştireceğini belirtti.

News Corp yayıncılarına Google ödeme yapacak

News Corp yayıncılarına Google

Hatırlayacağınız üzere Murdoch’a ait News Corp, Google‘ı sık sık eleştirdi. Hatta düzenleyicileri şirketi parçalamaya çağıracak kadar ileri gitti. Bu bağlamda yapılan anlaşma Google için bir gereklilik anlaşması olarak değerlendiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Avustralya‘da federal hükümet, şirketi ve diğer çevrimiçi platformların içeriklerini görüntülediklerinde ve bağlantı kurduklarında yayıncılara ödeme yapmaya zorlayacak yasaları değerlendiriyordu.

Google, mevzuatı “işe yaramaz” olarak nitelendirdi. Ayrıca yeni davranış kurallarının yasalaşması halinde Avustralya’daki arama motorunu sunmayı bırakacağını söyledi

Google’ın yapmış olduğu bu tehditleri politikacılar önemsemedi. Bakıldığı zaman şirket farklı bir adım attı. Google’ın yapmış olduğu hamleler ile mevzuatın gereksiz olduğunu göstermeye çalışıyor. Ayrıca bu adım ile elini güçlendirmek istediği de düşünceler arasında.

Peki yaşanan gelişmeler ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap