1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ne Zaman Dinlenirse Dinlensin Aynı Keyfi Veren Şarkı Açıklandı!

Ne Zaman Dinlenirse Dinlensin Aynı Keyfi Veren Şarkı Açıklandı!


Şarkılar ile ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Araştırma sonunda günün her anında dinlemeye uygun olan mükemmel şarkıyı bulundu. Ne Zaman Dinlenirse Dinlensin Aynı Keyfi Veren Şarkı Açıklandı!

Ne Zaman Dinlenirse Dinlensin Aynı Keyfi Veren Şarkı Açıklandı!

Ne Zaman Dinlenirse Dinlensin Aynı Keyfi Veren Şarkı Açıklandı!

Herkesin kendine özel bir şarkısı vardır. Ne zaman, nerede dinlerse dinlesin onu rahatlatır, mutlu eder. Ya da ağlamak isteyip içini dökeceği zamana uygun mükemmel bir şarkıdır bu. Ancak tahmin ettiğiniz üzere bu şarkılar herkes için değişiklik gösterebilmekte. Sizin bayıldığınız şarkıyı arkadaşınızın dinlemeye tahammülü olmayabilir. Peki kesin bir şekilde “her zaman dinlenir” denilebilen bir şarkı var mı? Yeni bir araştırmaya göre bu sorunun cevabı artık evet.

Danimarka’da bir araştırma yapılmakta ve milyonlarca şarkı, tempo ve ses yüksekliği gibi birçok değişkenle incelenmekte. Söz konusu olan çalışmanın içinde insanların beğenileri de eklenmekte. Yapılan araştırma sonucunda ise günün her anında zevkle dinlenebilen şarkı bulunmakta. Bu şarkı The Police’in muhtemelen en çok bilinen şarkısı ‘Every Breath You Take’ oldu.

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, günün farklı saatlerinde nasıl şarkılar dinlendiğini araştırdılar. Söz konusu çalışma Royal Society dergisinde yayınlandı. Ek olarak gün boyunca dinlenen müziklerin türlerini belirleyen tempo, ses yüksekliği ve enstrümantasyon gibi etkenler, 4 milyona yakın şarkı üzerinde incelenmekte. Belirlenen günler 5 vakte ayrılmakta. Sonuç olarak sabahları daha yavaş ve geceleri daha hareketli şarkılar dinlendiği öğrenilmekte.

Yapılan araştırmadaki 5 vaktin hepsinin kendine has müzikal ihtiyaçları olmakta. Ancak aralarındaki bir şarkı bu ihtiyaçların hepsini karşılamakta. ‘Every Breath You Take’ şarkısı bu durumla mükemmel bir şekilde eşleşti. İngiliz rock grubunun 1983 yılında çıkardığı bu şarkı, araştırmanın baş yazarı Ole Adrian Heggli tarafından şu sözlerle anlatılmakta: “Bu çok ortalarda bir şarkı. Biraz demode ama çok da değil. Büyük bir sürprizi yok. Ve tamamı çok hoş, hatta belki de biraz mülayim bir şarkı.”

Peki siz bu haber hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca belirlenen şarkıyı dinlemekte misiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap