Modem Resetleme Nasıl Yapılır? Modem Sıfırlama Adımları
 1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Modem Resetleme Nasıl Yapılır? Modem Sıfırlama Adımları

+ - 0

Telefon hatları aracılığı ile internet bağlantısı sağlayan cihaza modem adı verilmektedir. İnternet hizmeti alabilmek için olmazsa olmaz olan bu modemler bazı zamanlar sorun yaratabiliyorlar. Bu sorunu çözmek için yapılması gereken ilk işlemlerden biri modem sıfırlama ya da diğer adıyla modem resetleme işlemidir. Peki bu modem sıfırlama nasıl yapılır? Bu haberimizde size modem sıfırlama işlemini nasıl yapabileceğinizi açıkladık.

Modem Resetleme Nasıl Yapılır?

Modem Sıfırlama Nasıl Yapılır?
Modem Sıfırlama Nasıl Yapılır

Modemin işi bir tür dönüştürücü olarak internet bağlantısını sağlamaktır. Modem ne işe yarar sorusu sorulduğunda şu cevap verilebilmektedir: Bu alet internete bağlanmak isteyen cihazların dilini anlaşılan hale getirmektedir. Verileri sinyale sonrasında da sinyalleri veriye dönüştürür. Çevirge olarak da tanımlanan modemin asıl görevi çevirmenliktir. Aslında modemi bir tercüman olarak düşünebiliriz. Sinyallerin cihazlar tarafından algılanabilmesi için veri olması gerekir. Verilerin de ağda dolaşabilmesi için sinyal olması gerekir. Modem de bu çeviri işini yapan ayıttır. 

Bazı zamanlar bu modemler sorun çıkarabilmekteler. Bu gibi durumlarda modemi açıp kapamak bazı sorunları çözebilmektedir. Fakat bazen cihazı açıp kapamak işe yaramaz, modeme reset atmak gerekir. Peki modeme nasıl reset atılır?

Modem resetleme işlemi ile cihaz fabrika ayarlarına geri döner. Bu işlem internet, kablosuz ve port yönlendirme gibi çeşitli ayarların sıfırlanmasına neden olur. Cihazınızı reset tuşu veya modem arayüzü yardımı ile iki farklı türde resetleyebilirsiniz.

Modem Resetleme Nasıl Yapılır
Modem Resetleme Nasıl Yapılır

Modemi Reset Tuşu ile Sıfırlama

 • Modeminizin arka bölümündeki Reset yazısı altında yer alan küçük deliği bulun,
 • Bu deliğe bir iğne, kürdan ya da kalem ucu ile bastırın,
 • Bu düğmeye yaklaşık 10 saniye basılı tutun,
 • Daha sonra modemin tüm ışıklarının söndüğünü ve tekrar açıldığını göreceksiniz.

Bir diğer resetleme işlemi de arayüz yardımı ile sıfırlamadır. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Modemi Arayüz Yardımı ile Sıfırlama

 • İlk olarak internet tarayıcınızda modeminizin IP adresini aratın. Ayrıca arayüz bilgisi için de modeminizin arkasına bakabilirsiniz. (Bazı arayüz adresi örnekleri 192.161.0.1, 192.161.1.1 veya 192.161.2.1)
 • Sonrasında kullanıcı adı ve parolar bilgilerinizi çıkan sayfaya girin.
 • Arayüze giriş yaptıktan sonra Araçlar veya Bakım gibi kısımlar üzerinden Fabrika Ayarları seçeneğine ulaşabilmektesiniz.
 • Fabrika Ayarlarına dönün,
 • Son olarak çıkan uyarı sekmesini Onay’layarak modeminizi resetleyebilirsiniz.

Peki siz bu modem sıfırlama adımları hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap