MMU KAAN rakibi Koreli KF-21 için kesinti kararı!

MMU KAAN rakibi Koreli KF-21 için kesinti kararı!

0

Güney Koreli, Milli Muharip Uçak Kaan rakibi ve 4,5. nesil savaş uçağı KF-21 için üretim kesintisi kararı alındı. Peki bu kararın alınmasındaki sebep ne? Üretim maliyetlerinde veya aşamalarında yaşanan bir zorluk mu? İşte konuyla ilgili detaylar…

MMU KAAN rakibi KF-21 için yarı yarıya kesinti! Asıl sebep ne?

Savunma sanayi gelişmelerinin globalde yıldızı hiç şüphesiz havacılık sektörü oldu. Özellikle 2020 yılından itibaren ülkelerin birbiri ile 5. nesil savaş uçağı yapma yarışı büyük ilgi görüyor. Tabi bir de türevlenmiş rakipler var. KF-21 gibi.

Güney Kore yapımı olan 4,5. nesil savaş uçağı KF-21 için detaylı bir haber hazırlamıştık. KF-21 özellikleri ve detaylarına değindiğimiz haberimizi okumak için “buraya” tıklayabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak KF-21’in ilk etapta F-35 rakibi olarak üretildiğini söyleyerek başlayalım.

Şu an için 4,5. nesil olarak adlandırılan uçak üretime geçilmesi ardından kazanacağı yeni radarlar ve özellikler ile 5. nesil adının hakkını vermeyi planlıyor. Öte yandan uçakla ilgili başarılı test haberleri geliyordu. Özellikle uzun uçuş testlerini tamamlayan uçakla ilgili olarak ana odak üretim haberleri olmuştu.

Ancak bugün gelen bilgilere göre KF-21 uçağı üretimlerinde kesintilere gidilecek. İlk etapta 40 adet üretilmesi planlanan uçağın üretim adedi 20’ye düşürüldü. Buna sebep olaraksa aslında uçağın 4,5. nesil olarak tasarlanması gösterilebilir. Zira üretilecek olan diğer 20 uçağın test şekillerinde değişiklikler var.

Buna göre DAPA tarafından yapılan anlaşma doğrultusunda ilk etapta 20 adet uçak üretilecek. Ardından kalan 20 adet uçak ikinci dönemde üretim hattına girecek ve bu uçaklarda havadan havaya füze, aktif elektronik faz dizinli (AESA) radar yetenekleri gibi 5. nesil özellikler test edilecek.

Bir nevi aşamalı üretim metodu ile zamandan ve paradan tasarruf edilmesi amaçlanıyor diyebiliriz. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce KF-21, F-35 ve MMU KAAN ile rakip olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/mmu-kaan-rakibi-koreli-kf-21-icin-kesinti-karari

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir