Microsoft bir platformun daha fişini çekiyor
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Microsoft bir platformun daha fişini çekiyor

0

Geçtiğimiz günlerde küçülmeye gideceğini açıklayan Microsoft, yeni bir duyuru ile gündeme geldi. Metaverse hedeflerini daraltacağını belirten Microsoft, AltspaceVR adlı alt şirketini kapatacağını duyurdu.

Microsoft, Metaverse şirketi AltspaceVR’ı kapatıyor

2017 yılında Microsoft tarafından satın alınan AltspaceVR, Metaverse dünyası için geliştirdiği teknolojiler ile biliniyor. Mesh platformuna odaklanacağını belirten şirket, AltspaceVR’ın faaliyetlerine 10 Mart 2023’te son verecek.

Microsoft, Metaverse şirketi AltspaceVR'ı kapatıyor

Mesh, Microsoft tarafından geliştirilen bir işbirliği ve iletişim platformu olarak nitelendiriliyor. Şirketin VR kulaklıklar, AR, dizüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlar gibi birden fazla cihaz arasında holografik sanal işbirliğini birleştirmeyi hedefleyen Mesh, Microsoft Teams ile entegre çalışacak.

Konu hakkında açıklama yapan şirket, “Dünyanın dört bir yanındaki iş yerlerini etkinleştirerek başlayan, bağlantı ve işbirliği için yeni bir platform olan Microsoft Mesh’in lansmanı da dahil olmak üzere, gelecek olanı dört gözle bekliyoruz. Kısa vadede, VR çabalarımızı iş yeri deneyimlerine odaklıyoruz. Zamanla, tüketici deneyimlerini iyi bir şekilde genişletmeyi umuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kapanma haberi, Microsoft’un mart ayı sonuna kadar 10.000 çalışanı işten çıkaracağını doğrulamasının ardından geldi. Windows Central’a göre Microsoft, yeniden yapılanmanın bir parçası olarak tüm AltspaceVR ekibini işten çıkarmayı planlıyor.

Bloomberg yayınladığı raporda, şirketin HoloLens ekibinin çalışan sayısını da azalttığını açıkladı. Bununla birlikte, 2022’de Microsoft’un yeni bir HoloLens cihazı için sahip olduğu planlardan da vazgeçtiği biliniyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/microsoft-metaverse-sirketi-altspacevr-kapatiyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap