Liselerde Sınıf Geçme! Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı

Liselerde Sınıf Geçme! Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı

1

Liselerde Sınıf Geçme, Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı. Koronavirüs nedeniyle mart ayından itibaren uzaktan eğitim uygulaması devam ediyor. Eğitim online bir şekilde devam ediyor olsa da, sınavlara girilmediği için sınıf geçmenin nasıl gerçekleşeceği merak konusuydu.

Lise öğrencilerinin sınıf geçme koşulları, bugün itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı. MEB’in yayınladığı açıklamada, sınıf geçmede öğrencilerin bu yılın birinci döneminde aldığı notların geçerli olacağı ve yıl sonu başarı puanının da ilk dönem ki notlara göre belirleneceği belirtildi.

Liselerde Sınıf Geçme Nasıl Olacak?

Liselerde Sınıf Geçme Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ilk dönem puanlarına göre tüm derslerde başarılı olan ile yıl sonu başarı puanı 50’in üzerinde olan öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçecekler. Yıl sonu başarı puanı 50’in altında olan öğrenciler ve başarısız dersleri olan öğrenciler başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler. 

Öğrencilerin devamsızlık durumları da ilk dönemdeki devamsızlıklarına göre belirlenecek. İlk dönem devamsızlık nedeniyle sınıfta kalan öğrenciler dışına hiçbir öğrenci devamsızlık nedeniyle sınıfta kalmayacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklama özet olarak, hemen hemen tüm lise öğrencilerinin bir üst sınıfa geçeceğini gösteriyor. Başarısız dersi olan öğrenciler, bir üst sınıfa geçtikten sonra yapılacak sorumluluk sınavlarında sorumlu oldukları dersleri verebilecekler.

Sorumlu Geçilen Derslerin Sınavları Ne Zaman?

MEB’in Yönetmelik hükümleri, eğitim öğretimin ilk dönem puanları ile sınıf geçecek öğrencilerin, sorumlu olacakları derslerin sınavlarının ne zaman yapılacağını açık bir şekilde ifade ediyor. 

Sorumluluk sınavları birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ve yine ikinci dönemin son iki haftasında yapılacak. Bu tarihlerde yapılacak sınavlarda başarılı olan öğrencilerin sorumlu oldukları derslerden başarı ile geçmiş olacak. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 9,5 devamsızlıkla geçmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir