Liselerde Sınıf Geçme! Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı


Liselerde Sınıf Geçme, Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı. Koronavirüs nedeniyle mart ayından itibaren uzaktan eğitim uygulaması devam ediyor. Eğitim online bir şekilde devam ediyor olsa da, sınavlara girilmediği için sınıf geçmenin nasıl gerçekleşeceği merak konusuydu.

Lise öğrencilerinin sınıf geçme koşulları, bugün itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı. MEB’in yayınladığı açıklamada, sınıf geçmede öğrencilerin bu yılın birinci döneminde aldığı notların geçerli olacağı ve yıl sonu başarı puanının da ilk dönem ki notlara göre belirleneceği belirtildi.

Liselerde Sınıf Geçme Nasıl Olacak?

Liselerde Sınıf Geçme Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ilk dönem puanlarına göre tüm derslerde başarılı olan ile yıl sonu başarı puanı 50’in üzerinde olan öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçecekler. Yıl sonu başarı puanı 50’in altında olan öğrenciler ve başarısız dersleri olan öğrenciler başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler. 

Öğrencilerin devamsızlık durumları da ilk dönemdeki devamsızlıklarına göre belirlenecek. İlk dönem devamsızlık nedeniyle sınıfta kalan öğrenciler dışına hiçbir öğrenci devamsızlık nedeniyle sınıfta kalmayacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklama özet olarak, hemen hemen tüm lise öğrencilerinin bir üst sınıfa geçeceğini gösteriyor. Başarısız dersi olan öğrenciler, bir üst sınıfa geçtikten sonra yapılacak sorumluluk sınavlarında sorumlu oldukları dersleri verebilecekler.

Sorumlu Geçilen Derslerin Sınavları Ne Zaman?

MEB’in Yönetmelik hükümleri, eğitim öğretimin ilk dönem puanları ile sınıf geçecek öğrencilerin, sorumlu olacakları derslerin sınavlarının ne zaman yapılacağını açık bir şekilde ifade ediyor. 

Sorumluluk sınavları birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ve yine ikinci dönemin son iki haftasında yapılacak. Bu tarihlerde yapılacak sınavlarda başarılı olan öğrencilerin sorumlu oldukları derslerden başarı ile geçmiş olacak. 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Kötü Kötü
1
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
İlginç İlginç
7
İlginç
Aşk Aşk
2
Aşk
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Başarılı Başarılı
2
Başarılı
Lol Lol
1
Lol

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir