Koronavirüs Salgını Çözüm! Tükürük Testi Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Koronavirüs Salgını Çözüm! Tükürük Testi Nedir?

0
Koronavirüs Salgını Çözüm!

Dünya genelinde ki tüm kısıtlamaların amacı koronavirüs salgını çözüm bulmak. Ama esas ihtiyacımız olan şey ise etrafımızda corona virüs taşıyan kişileri hızlı ve güvenilir bir şekilde tespit edebilmek.

Virüse yakalanmış kişilerin tespitinde ki ilk sorun, testi pozitif çıkan kişilerden yalnızca dörtte birinin test yapıldığı gün belirti göstermesi. Belirti göstermeyen insanlar farkında olmadan virüsü bulaştırabiliyorlar. İkinci sorun da testin kendisi. Günümüzdeki standart, genze ve burunun iç taraflarına birer çubuk sürülerek örnek alınması.

Birçok kişiyi ağızdan ve burundan uzun çubuklar sokulması fikri rahatsız ediyor. Birkaç saniye sürse de her hafta yaptırmak tercih edilmiyor. İngiltere’deki Ulusal Sağlık Sistemi çalışanlarının bu şekilde her hafta test yaptırması planlanıyor.

Üçüncü sorun da zaman. Örnek vermemiz gerekirse, yapılan testlerin laboratuvara gönderilmesi ve birkaç saat incelenmesi gerekiyor. Test yaptırmaya giden her 10 kişiden 9’u test sonuçlarını 24 saat içinde alıyor ve bu durum erken teşhis hedefine ulaşılamadığını gösteriyor.

Tükürük Testi Nedir?

Şuanda dünyanın ihtiyacı olan şey tam olarak hızlı, kolay ve güvenilir testler. Burun ve ağızdan örnek alınan bazı hızlı testler deneme aşamasında. Bunlar önemli birer adım olacak gibi gözüküyor.

Fakat en büyük gelişme, tükürük testleri sayesinde yaşanabilir. Virüs taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek için tükürmenizin yeterli olduğunu bir düşünsenize. Tükürük sonrası tüpün laboratuvara gönderilmesi, yapılan bu testin sonucu diğerlerinden çok daha hızlı bir şekilde açıklanabilir.

Koronavirüs salgını çözüm! Tükürük Testi

İngiltere’nin Southampton kentinden bir aile, dört hafta süren bir tükürük testine dahil oldular. Ailedeki dört kişi masanın etrafına oturup kaşıklarına tükürüp onları tüplere döktüler.

“Geniz ve burundan örnek almak çok rahatsız edici, özellikle de hasta hissediyorsanız. Tükürük testi ise daha rahat” dendi. Kentteki 10 bin sağlık çalışanı, diğer kilit öneme sahip işçiler ve aileleri bu deneyin bir parçası.

Deneyin koordinasyonunu yürüten Southampton Üniversitesi’nden Prof. Keith Godfrey, “Tükürük test etmek için çok önemli bir sıvı” diyor ve ekliyor: “Virüsün bedende ilk enfekte ettiği yer tükürük bezleridir. Soluk borusunda yayılmadan önce virüs tükürük bezlerinde yayılıyor.

“Hastalığa erken tanı koymak istiyorsak tükürük testleri en iyi yol olabilir.” Deneyin ne kadar başarılı olacağı, tükürük testinin doğruluk oranının ne seviyede olduğuna bağlı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir