KKTC Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Türkiye’ye Geliyor

KKTC Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Türkiye’ye Geliyor

1
KKTC Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Türkiye'ye geliyor.

Kısa süre önce GÜNSEL tarafından yapılan açıklama doğrultusunda şirketin ilk otomobili olan GÜNSEL B9, MÜSİAD Expo 2020’de TÜRKİYE’de otomobillere ilgi duyan kişilerle buluşacak. Bunun yanında ikinci otomobil olarak bilinen GÜRSEL J9’un konspeti de aynı fuarda sergilenecek. KKTC Yerli Otomobili GÜNSEL B9 bu vesileyle Türkiye’ye gelmiş olacak.

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren 100’ü aşkın Türk mühendis ve tasarımcı tarafından geliştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili GÜNSEL B9, Türkiye’deki otomobilseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz şubat ayında resmi olarak tanıtılan GÜNSEL B9, 18-21 Kasım tarihlerinde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek MÜSİAD Expo 2020 söz konusu olan bu fuar içerisinde sergilenecek. MÜSİAD Expo 2020, GÜNSEL B9’un KKTC dışında sergilendiği ilk etkinlik olacak.

KKTC Yerli Otomobili GÜNSEL B9, MÜSİAD Expo 2020’de test edilecek

KKTC Yerli Otomobili GÜNSEL B9, MÜSİAD Expo 2020'de test edilecek

GÜNSEL B9 için oluşturulan ilk prototipler; sarı, mavi ve kırmızı renk seçenekleri mevcuttu. Gerçekleştirilecek etkinlikte her üç renk seçeneği de gelen ziyaretlere sunulacak. Bunun yanında GÜNSEL’in ikinci prototipi olan J9’a ait konsept de sergilenenler arasında bulunacak.

Gelen bilgiler ışığında iki adet B9 ile birebir ölçekli olarak tasarlanan bir J9 konsepti, fuarın içinde sergilenecekken; bir adet B9 prototipi de basın mensupları ve sektör temsilcileri için test sürüşüne hazır şekilde fuar alanının dışında bekliyor olacak. B9’un bataryası da fuarda açık bir şekilde sergilenecek.

GÜNSEL, ilk otomobili B9’un seri üretimine 2021’in son çeyreğinde başlanacağı belirtildi. Planlandığı gibi gitmesi durumda şirket, üretim kapasitesini 2025’te yıllık 30 bin araca yükseltmeyi planlıyor. GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, KKTC’de otomobil üretme hayallerini de ilk kez 2016’da MÜSİAD Expo’da dile getirdiklerini hatırlatırken; aracın MÜSİAD Expo 2020’de ilk kez test edileceğini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tasarımdan Ar-Ge’ye, teknolojiden mühendisliğe hep birlikte, tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdüğümüz GÜNSEL’i milletimizle, vatanımızla, anavatanımızla paylaşabilmenin onurunu, gururunu ve mutluluğunu tüm kalbimizle yaşıyoruz.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Yerli olarak bu tarz üretimler gerçekleştirmeliyiz, faydalı bir girişim olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir