Kendimizi Neden Yorgun Hissederiz? Çözümü Nedir?

Kendimizi Neden Yorgun Hissederiz? Çözümü Nedir?

0
Kendimizi Neden Yorgun Hissederiz? Yorgunluğu giderme yolları.

Kendinize arada bir bile olsa, ”Neden bu kadar yorgunum?” şeklinde sorular soruyor musunuz? Cevabınız evet ise, bu makale sizler için fazlasıyla faydalı olacaktır. Kendimizi Neden Yorgun Hissederiz? Yorgunluğun yaygın nedenlerini ve bu duruma karşı ne yapmamız gerektiğini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Kendinizi yorgun hissetmek, bazı büyük sorunlara neden olabilir. Bu yüzden bu konuyu es geçmeden üzerinde durmanız gerekmektedir. Hayatının bazı dönemlerinde herkes kendisini yorgun hissedebilir. Genellikle yorgunluğunuzun nedenini bilir ve bunu düzeltmek için çabalarsınız.

Ancak, kendinizi sürekli yorgun hissettiğiniz ve sebebini de bilemediğiniz zamanlarda ne yapacaksınız? Bu yazıda, kendinizi yorgun hissetmeniz deki olası nedenleri ve enerjinizi tekrardan geri kazanmak için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz. Kendimizi Neden Yorgun Hissederiz?

1- Uyku Eksikliği

Uykusuzluk, kendinizi yorgun hissetmenizin nedenlerinden birisi olabilir. Araştırmacıların açıklamalarına göre, her üç insandan birinde uyku problemi olduğu belirtiliyor.

Bunun yanında yapılan bilimsel çalışmalar, 18 ila 60 yaş arasında olan kişilerin, sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmeleri için günde en az 7 saat uykuya ihtiyaçları olduğunu göstermektedir.

Günlük önerilen uyku saatinden daha az uyunması sadece yorgunluk ve performans düşüklüğü ile ilişkili değildir, sağlığımız üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bunlara yüksek tansiyon, obezite, depresyon, felç ve ölüm riski dahildir.

2- Zayıf Beslenme

Yorgunluğu gidermenin en kolay yollarından biride diyettir. Sağlıklı ve dengeli beslenme, dünyayı nasıl hissettiğinize varıncaya kadar fark yaratabilir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek ve yorgunluğunuzu minimuma indirebilmek için meyve, sebze, tahıl, protein ve süt gibi beş besin grubundan da düzenli bir şekilde tüketmek hayati önem taşır.

Bu konuda kendinize dikkat ederseniz yorgunluk hissi bakımından fazlasıyla yol katedebileceğinizin garantisini verebilir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek büyük ölçüde önem taşıyor.

3- Hareketsiz Yaşam Tarzı

Kendinizi yorgun hissettiğinizde, kanepeye oturup dinlenmek yek çözümmüş gibi gelebilir. Ancak kalkmak ve hareket etmek, tekrar canlanmak için yapabileceğiniz en iyi şey olabilir.

Yapılan araştırmalar neticesinde, sessizce oturmak ve en az 20 dakika sürecek fazla yormayan egzersiz karşılaştırıldığında, egzersiz yapmanın enerjiyi arttırdığını göstermektedir.

ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bölümü, yetişkinlerin haftalık en az 2 saat 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmaya ihtiyaç duyduğunu ileri sürmüştür.

Bu kadar vakit ayırmak egzersiz yapmak için harcanan gereksiz fazla zaman gibi görünebilir, fakat egzersiz saatini 7(gün) ye bölersek her gün 22 dakikalık vakit vakit ayırmış ve vücudumuzu fazlasıyla zinde tutmuş oluruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir