Kaybolan Mesaj Özelliği İçin WhatsApp Hamle Yaptı

Kaybolan Mesaj Özelliği İçin WhatsApp Hamle Yaptı

0

Dünya genelinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp olsa da halen daha istenilen düzeyde değil. Rakiplerinde bulunan farklı ve çeşitli özellikler henüz WhatsApp kullanıcıları erişebilmiş değil. Viber, WeChat, Telegram ve Signal gibi rakiplerdeki özellikler fark yaratıyor. WhatsApp, Telegram benzeri kaybolan mesaj özelliği üzerinde çalışıyor.

WhatsApp, kaybolan mesaj özelliği üzerinde çalışıyor

Kaybolan Mesaj Özelliği Whatsapp için geliyor

Hayatımızdaki yerleri her geçen gün artan mesajlaşma uygulamalarındaki güvenlik ve gizlilik meselelerinin önemi de fazlasıyla önemseniyor. Telegram kullanıcıların uzun süredir kullandığı kaybolan mesaj özelliğinin yakın zamanda WhatsApp içinde kullanılabilir olacağı sızdırıldı.

Geçtiğimiz günlerde söz konusu olan özellik ile ilgili bazı iddialar paylaşılmaya başlanmıştı. WaBetaInfo tarafından kaybolan mesaj özelliğinin bulunduğu ekran görüntüsü keşfedildi. Özellik ilk oluşturulurken mesajların silinme süreleri kullanıcılar tarafından belirlenirken şimdi göründüğü kadarıyla farklı bir yol izlenecek. Söz konusu özelliğin ne zaman aktif olacağı şimdilik muamma. Şirket bu özelliği Android, iOS, Web ve Masaüstü uygulamalarında aktif edeceğini duyurdu.

Yeni özellik hakkında yer alan açıklamalardan bazılarıysa şöyle,

 • Kaybolan mesajlar özelliğini kullanan kişiler 7 gün içerisinde WhatsApp uygulamasınız açmazsa mesajlar direkt olarak kaybolacak. Ancak mesajların önizlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilir.
 • Kaybolan mesaj özelliğini kullanırken bir mesajı alıntıladığınızda orijinal mesaj silinse bile alıntılanan kısımda görünebilir.
 • Kaybolan mesaj özelliği aktif olmayan bir sohbete iletildiğinde orijinal mesaj silinse bile diğer sohbetti mesaj kalır.
 • Kaybolan mesajları içeren sohbet yedeklendiğinde tüm mesajlar yedekte yer alır. Ancak yedekten geri yükleme yapıldığında kaybolan mesajlar silinir.

Akıllarda oluşan soru işaretlerini cevaplandırmak isteyen popüler mesajlaşma platformu resmî bir yazı yayımladı. İşte özelliğin detayları:

”Süreli mesajlar özelliğini etkinleştirerek WhatsApp üzerinden süreli mesaj gönderebilirsiniz. Bu özellik etkinleştirildiğinde, bireysel sohbette ya da grup sohbetinde gönderilen yeni mesajlar yedi gün sonra kaybolur. Yaptığınız en güncel seçim sohbetteki tüm mesajlar için geçerli olur.

Bu ayar, sohbette daha önce gönderdiğiniz veya aldığınız mesajları etkilemez. Bireysel sohbetlerde, her iki kullanıcı da süreli mesajları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Grup sohbetlerinde, süreli mesajlar yalnızca grup yöneticileri tarafından etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.’

Konuşulan ve bilgileri sızdırılan bu özellik ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Kaybolan mesajlar hakkında WhatsApp’ın atmış olduğu adımı doğru buluyor musunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir