Kamu Bankaları Tek ATM Kararı! Birleşiyorlar

Kamu Bankaları Tek ATM Kararı! Birleşiyorlar

0

Kamu Bankaları Tek ATM Kararı! Kısa süre önce açıklanan karar ile birlikte kamu bankaları, ortak ATM sistemine geçiş yapacak. Söz konusu kararı uygulayacak bankalar; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, PTTBank ve Emlakbank olacak. Ocak ayı içerisinde protokol imzalanması planlanırken bankaların almış olduğu tek ATM kararı gündeme bomba gibi düşerken haberler bu konuyla çalkalanıyor.

Kamu bankaları tek ATM kararı! Türkiye geneline 15 binden fazla ATM kurulacak

Kamu bankaları tek ATM kararı

Gündemi meşgul etmeye başlayan söz konusu kararın nedeni olarak maddi gerekçeler gösteriliyor. ATM’ler, bankaların tamamı için; kurulum, yatırım ve devamında bakım gibi süreçlerden dolayı fazlasıyla yük oluşturuyor. Bankaların almış olduğu ortak ATM kararı ile de 1 milyar lira tasarrufun sağlanması beklentiler arasında.

Alınmış olan ortak ATM kararı bir çok kullanıcı içinde avantajlı olduğu düşünülüyor. Banka müşterileri, yapacakları işlemler için herhangi bir ücret ya da komisyon ödemesi gerekmeyecek. Bunun yanında müşterilerin daha rahat kullanabilmesi için, ilk etapta 15 binden fazla noktaya ortak ATM kurulması planlanıyor.

Projenin merkezindeki firma için 3 banka ortak hissedar

‘Türkiye’nin ATM Merkezi Projesi’ isimli çalışmanın arka planında ise ‘Bileşim Finansal Teknolojiler ve Ödeme Sistemleri A.Ş.’ yer alıyor. İlk etapla tek ortaklı yapıyla kurulan şirket, şu anda 3 ortaklı bir yapıya sahip. Firmanın hisseleri; Ziraat BankasıVakıflar Bankası ve Halk Bankası arasında eşit (yüzde33.3) olarak paylaşılıyor.

Alınmış olan bu karar sonrasında bir çok kişi olumlu geri dönüşler gerçekleştirdi. Kamu bankalarının yapacağı birleşme ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Bankaları kullanan kişilere kolaylık sağlayacağını düşünüyor musunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir