Kalitesiz maskeler toplatılıyor! Piyasadan Kalkacağı Açıklandı

Kalitesiz maskeler toplatılıyor! Piyasadan Kalkacağı Açıklandı

0

2020 yılının mart ayında hayatımızı olumsuz bir şekilde etkilemeye başlayan Pandemiden dolayı maske kullanımı arttı. Bunun yanında kullanılan söz konusu maskelerin standartları karşılamaması sorun yarattı. Piyasaya ucuz yollu sürülen kalitesiz maskeler maalesef koronavirüsten korumamakta. Bunun yanında tam anlamıyla mikrop yuvası. Kalitesiz maskeler toplatılıyor!

Özellikle virüsün mutasyona uğramasının ve ülkemizdeki koronavirüs vakalarının tekrar pik yapmasının ardından gündeme gelen bu konu ile ilgili Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu harekete geçti. Bu konuda geniş kapsamlı araştırmalar yapılmakta.

Standart olarak üretilen maskelerdeki koruyuculuk oranını yüzde 90’dan yüzde 98’e çıkmasını sağlayan madde yok.  Meltblown malzemesini kullanmadığı anlaşılan markalar hakkında işlem yapılmakta.

Kalitesiz maskeler toplatılıyor!

Kalitesiz maskeler toplatılıyor

İnsan sağlığının ön planda tutulduğu bu konuda 400’ü aşkın firmaya test . Ayrıca test sonunda standartları karşılamayan maskeler piyasadan kaldırılma durumu mevcut. Bu adımın fazlasıyla olumlu bir gelişme olduğu sosyal medyada konuşulmakta.

Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, pandemi döneminde maskeye olan talebin artmasının ardından her sektörden yatırımcının maske işine girdiğini ve maskelerdeki kalitenin ciddi oranda düştüğünü belirtti.

Uzmanlar, özellikle mutasyonlu koronavirüsten korunmak için çift maske kullanın uyarı yapmakta. Bu nedenle maske seçerken kaliteli ve güvenilir olanlardan seçmenizi tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca yapılan bu girişim ve testler ile ilgili siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir