İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. İsrail’de Üçüncü Doz Aşı Zorunlu Oldu!

İsrail’de Üçüncü Doz Aşı Zorunlu Oldu!


Koronavirüs salgınının hayatımıza girmesinden itibaren gündemi sürekli olarak meşgul ediyor. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde yaşanan olayları tüm herkes takip etmekte. Şimdi ise İsrail’den bir gelişme var. İsrail’de Üçüncü Doz Aşı Zorunlu Oldu!

İsrail’de Üçüncü Doz Aşı Zorunlu Oldu

İsrail de Üçüncü Doz Aşı Zorunlu oldu

İsrail 3. dozu yapmayanların hayatını kısıtlamaya hazırlanıyor. Üçüncü doz aşıyı yapmayanlar için kapalı alanlara alınmama kararı verildi. Bu ülkede yaklaşık 2 milyon insanın aşı kartını birkaç gün içerisinde kaybedeceği anlamına gelmekte.

Corona virüs salgınında ipleri gevşetmeyen İsrail hükümeti bunun yanında bir ilke daha imza attı. Ülkede tartışmalara neden olan kararda Covid-19’daki üçüncü doz zorunlu hale geldi. Ayrıca pek çok İsrailli vatandaş isyan içerisinde.

Hatırlatma aşısı olarak da bilinen üçüncü dozu yapmayanlara kısıtlamalar getirilmekte. Hükümetin aktardığı bilgilere göre hatırlatma dozunu yapmayanların aşı pasaportları geçerliliğini yitirecek. Aşı pasaportu olmayan insanlar kapalı toplu alanlara giremeyecek. Ayrıca edinilen bilgilere göre barlar, eğlence mekanları, alışveriş merkezleri gibi yerler de bu yasak kapsamına alındı.

Basına yansıyan verilere göre önümüzdeki günlerde 2 milyona yakın insanın aşı pasaportu geçerliliğini yitirecek. İsrail’in aşı için geliştirdiği yeşil ışık sistemi halihazırda 2 doz aşıyı zorunlu tutuyordu. Bu haliyle eleştirilere neden olsa sisteme üçüncü doz zorululuğu da gelmiş oldu.

Our World in Data sitesindeki verilere göre Pfizer Biontech aşısını kullanan İsrail’de şimdiye kadar 15 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. Nüfusu 9 milyonun üzerinde olan ülkede yaklaşık 6 milyon insan 2 doz aşısını olmuş.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap