iOS 18 için ChatGPT hamlesi! Apple-OpenAI anlaştı mı?

iOS 18 için ChatGPT hamlesi! Apple-OpenAI anlaştı mı?

0

Apple’ın bir süredir iOS 18 geliştirme sürecine hız kattığını biliyoruz. Son zamanların en büyük güncellemesi olacak bu işletim sistemi, aynı zamanda birçok yapay zeka yeniliğini de beraberinde getirecek. Apple ve OpenAI’ın, iOS 18 için ChatGPT desteği üzerinde anlaştığı söyleniyor.

iOS 18 ile Siri’nin altyapısı ChatGPT olabilir

Apple ve OpenAI, Siri asistanını canlandırmak için harekete geçti. İddialara göre ChatGPT dil modeli, önümüzdeki yılın başlarında Siri ile entegre edilecek. iOS 18 ile birlikte devreye alınacak bu güncelleme, Siri’nin ChatGPT altyapısını kazanmasını sağlayacak.

Anlaşma, Apple’ın cihaz üzerindeki yapay zeka modellerine odaklanan mevcut yaklaşımını yansıtıyor. Bir süre boyunca kendi yapay zeka modelini geliştirmekle uğraşan şirket, Google ve OpenAI gibi firmalarla da görüşmeye devam etti.

Kaynaklar, Apple Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka Stratejisi Kıdemli Başkan Yardımcısı John Giannandrea’nın yeni bir sohbet botu sunmaya karşı olduğunu iddia etti. Ancak Siri; Alexa, Copilot ve Google Asistan’ın yeteneklerine ayak uydurmakta zorlandı. Bu da kapsamlı bir güncelleme yapılmasın yol açtı.

Anlaşmaya göre, Siri’nin cihaz üzerinde yanıtlayamadığı sorgular, gizliliği koruyacak şekilde ChatGPT’ye iletilecek. Kendi altyapısını kullanarak cevap oluşturacak model, yanıtı kullanıcıya iletmesi için Siri’ye geri gönderecek. Bu sayede Siri, kullanıcı gizliliğinden ödün vermeden ChatGPT’den faydalanacak.

OpenAI ile ortaklık sağlanması, Siri’nin yeteneklerini önemli ölçüde geliştirecek gibi duruyor. Daha fazla detayın 10 Haziran’da gerçekleşecek WWDC 2024 kapsamında duyurulası bekleniyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/apple-openai-ios-18-chatgpt

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir