İmzalar atıldı! MMU KAAN’a yerli motor geliyor

İmzalar atıldı! MMU KAAN’a yerli motor geliyor

0

Türkiye’nin savunma sanayiinde önemli bir adım daha atıldı. 5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ile TRMOTOR arasında, Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN için yerli motor geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. İşte detaylar…

MMU KAAN için yerli motor geliştiriliyor! İş birliği protokolü imzalandı

5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ve TRMOTOR, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) yürüttüğü Milli Muharip Uçak MMU KAAN Projesi kapsamında, uçağın yerli güç ünitelerinin geliştirilmesi için bir araya geldi. Hedefte, Yardımcı Güç Ünitesi (APU) ve Hava Türbinli Başlatma Sistemi (ATSS) gibi kritik alt sistemlerin yerli olarak üretilmesi var.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, MMU KAAN için yerli motor geliştirilmesinin Türkiye’nin teknolojik bağımsızlık hedefinde önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Taraflar, bu anlaşmanın Türkiye’nin havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacağını belirterek, MMU’nun sadece muharebe uçağı ihtiyacını karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda yeni nesil hava araçları üretimi için gerekli altyapıyı da sağlayacağını ifade ettiler.

TRMOTOR Genel Müdürü Dr. Osman Dur, KAAN da dahil olmak üzere yerli hava araçları motor ve güç sistemlerinin stratejik önemi üzerinde durarak, Türkiye’nin bu teknolojilere sahip olma yolunda önemli adımlar attığını belirtti. Türkiye’nin, yetişmiş insan kaynağı ve teknolojik birikimi ile bu alandaki bağımsızlığını pekiştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Bu işbirliği ile birlikte, Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki kabiliyetlerinin daha da güçlenmesi ve yerli üretimle stratejik bağımsızlığın artırılması amaçlanıyor. Bu gelişmelerin, Türkiye’nin havacılık ve savunma sanayiindeki gücünü ve uluslararası alandaki rekabetçiliğini daha da artırmasını bekliyoruz.

Peki siz ne düşünüyorsunuz ? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/imza-atildi-mmu-kaan-yerli-motor-geliyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir