İlk Milli Elektrikli Tren Geliyor! İşte Detaylar

İlk Milli Elektrikli Tren Geliyor! İşte Detaylar

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada, Türkiye’nin ilk milli elektrikli tren setinin yol testlerine başlandığını söyledi. İlk Milli Elektrikli Tren Geliyor! İşte Detaylar

İlk Milli Elektrikli Tren Geliyor! İşte Detaylar

İlk Milli Elektrikli Tren Geliyor! İşte Detaylar
SAKARYA’DA BULUNAN TUVASAS FABRIKASINDA TAMAMEN YERLI IMKANLARLA URETILEN MILLI ELEKTRIKLI TREN, 29 MAYIS’TA RAYLARA INECEK. FOTOGRAF-SAKARYA-DHA

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği ilk elektrikli tren yol testleri dün itibari ile başlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bir açıklama yaparak konu ile ilgili ayrıntıları verdi. Ayrıca Bakan, trenin yol testlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatıyla başlandığını belirtti. Ayrıca trenin tasarımı ve üretimi ise Türkiye Raylı Sistem Araçları San. A.Ş. (TÜRASAŞ) tarafından Sakarya’daki tesislerde yapılmakta.

Türk halkı, ilk elektrikli trenimiz için büyük bir heyecanla yola çıkacağı günü beklemekte. Ancak artık haber geldi ve yolculuk için kısa bir zamana ihtiyaç var. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KaraismailoğluTwitter paylaşımı ile testlerin başladığı bilgisini verdi. Ayrıca Karaismailoğlu, “Tasarım ve üretimi TÜRASAŞ Sakarya tesislerinde yerli ve milli kaynaklar ile tamamlanan ilk Milli Elektrikli Trenimizin yol testleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başladı. Böylesi gururlu bir günde heyecanımız da sevincimiz de çok büyük!” sözlerini kullandı.

Ayrıca Bakan, diğer bir paylaşımında, “100 yılı aşan tecrübesi ve 4 bine yakın nitelikli insan gücüyle, ülkemizi raylı sistemler sektöründe dünyada güçlü bir aktör hâline dönüştürüp çok önemli projeler üreten TÜRASAŞ, Demiryolu Reformumuza öncülük ediyor.” cümlelerini söyledi.

TÜRASAŞ, söz konusu trenin özelliklerini  resmi İnternet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıma sundu. Trenin işletme hızı 160 km, maksimum hızı 180 km olmakta. Ayrıca elektrikli tren setinin koltuk kapasitesi 5 araçlık sette 324’e ulaşmakta. Şirket, bakanlıkla iş birliği içinde olduklarını belirtmekte. Ayrıca milli elektrikli tren seti, 2023 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine ihraç etmek amacıyla tasarlanmakta. Trenler TSİ standartlarında tasarlanmakta ve yüksek hızla birlikte kalite sunmakta.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir