Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

+ - 0

Bildiğiniz üzere her meyve sebzenin bir yenme zamanı vardır. Çünkü tüketilen her şey mevsiminde doğaldır. Balık da bunların arasına girer. Ayrıca mevsiminde tüketilen bu gıdalar hem daha lezzetli hem de daha fazla besleyicidir. Çoğumuz meyve ve sebzeleri yememiz gereken zamanları biliyoruz ancak balık konusunda çok fazla bilgiye sahip değiliz. İşte hangi ayda hangi balık yenir sorusunun cevabını yazımızda paylaştık.

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

Öncelikle balığın faydalarından bahsedelim. Balığın faydaları şunlardır;

  • Gripten korur.
  • Şifalı yağların kaynağıdır.
  • Zeka gelişimini destekler.
  • Kalp dostudur.
  • Kemikleri güçlendirir.
  • Kaliteli protein kaynağıdır.
  • Depresyondan korur.
  • Diyabete karşı tüketimi önerilmektedir.

Peki tüketmemiz gereken balık aylarını biliyor musunuz? İşte hangi aylarda hangi balıkları tüketmeliyiz?

Ocak

Uskumru, çipura, palamut, istavrit bu ayda oldukça lezzetlidir. Özellikle kefal ve hamsi yağlı bir durumdadır ve bu yağlı oluşu lezzet katar.

Şubat

Bu ay kalkan mevsiminin başlangıcıdır ve bu mevsim mayıs ayına kadar devam eder. Çipura, istavrit, somon, dil balığı avlanır. Ayrıca uskumru, lüfer, palamut yağını kaybeder.

Mart

Kefal, levrek, kalkanın en lezzetli zamanıdır.

Nisan

Kalkan balığı diğer aylarda olduğu gibi bu ayda da popülerdir. Ayrıca mercan, levrek, kılıç bol miktarda bulunur. Çipura ve tekir de fazlasıyla lezzetlidir.

Mayıs

Levrek, dil balığı, tekir, kılıç, kırlangıç, iskorpit bu ayda çok miktarda çıkar ve oldukça lezzetlidir.

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

Haziran

Ne yazık ki bu ayda çok fazla balık olmaz. Çünkü dip balıkları yumurtalarını dökmüştür. Ancak mercan ve levrek bulunabilir. Kısacası bu ay balık konusunda oldukça verimsizdir.

Temmuz

Bu ay sardalyayı ilk defa görürüz. Sardalya mevsimi başlar ve ekim ayı sonuna kadar lezzeti devam eder. Ayrıca tekir ve barbunya da bulunabilir.

Ağustos

Lezzetli olan çingene palamutunun mevsiminin başlangıcıdır. Ayrıca sardalya, kılıç ve mercan lezzetini korur.

Eylül

Sardalya ve kılıç balıkları zirvededir. Ayrıca palamut büyümeye başlamıştır. Ek olarak lüfer ve kırlangıç bol miktarda bulunur.

Ekim

Geçici balıklar bu ayda Karadeniz’de beslenip Marmara’ya dökülmeye başlar. Özellikle palamut, lüfer, istavrit, kılıç, hamsi ve sardalya gibi balıkların fazlalaşma zamanıdır.

Kasım

Bu ayda torik çıkar. Oldukça lezzetli ve sağlıklı lakerda yapılır. Ayrıca geriye kalan diğer balıklar eylül ve ekim aylarındaki gibi lezzetini korur.

Aralık

Bu ayda tekir boldur. Hamsi ve çipuradan birçok çeşit yemekler yapılabilir. Ayrıca uskumru, lüfer, palamut ve torik fazlasıyla yağlı ve lezzetlidir.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca balık takvimini biliyor muydunuz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap