1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Haçlı Seferlerinden Kalma 900 Yıllık Kılıç Bulundu!

Haçlı Seferlerinden Kalma 900 Yıllık Kılıç Bulundu!


Akdeniz sularının altında 900 yıllık bir kılıç bulundu. Haçlı şövalyesine ait olduğu düşünülmekte olan kılıcı amatör bir dalgıç buldu. Kılıcın, bakım ve analiz işlemlerinden sonra İsrail’de bir müzede sergileneceği bilgisi mevcut. Haçlı Seferlerinden Kalma 900 Yıllık Kılıç!

İsrail’de amatör bir dalgıç, Carmel kıyılarında yaptığı dalış sırasında bir kılıç buldu. Bulunan kılıç üzerinde yapılan incelemeler sonrasında çatışmada denize düşen bir şövalyeye ait olduğu tahmin edilmekte.

Yanlışlıkla bulunan kılıç incelendiğinde yaklaşık 900 yıl öncesine ait olduğu ortaya çıktı. Dört kilo ağırlığında ve bir metreden fazla uzunluğa sahip kılıcın üçüncü Haçlı Seferleri’nden kaldığı düşünülmekte.

Haçlı Seferlerinden Kalma 900 Yıllık Kılıç!

Haçlı Seferlerinden Kalma 900 Yıllık Kılıç

Shlomi Katzin isimli amatör dalgıcın bulduğu bu kılıç tam 900 yıl öncesine ait. Katzin, zaman zaman çanak çömlek gibi tarihi kalıntılara rastladığını ancak bugüne kadarki hiçbir keşfinin bu kadar etkileyici olmadığını belirtti. Dalgıç kılıcı İsrail Antika Otorite’sine (İAO) teslim etti. Katzin’e tarihi eseri devlete teslim ettiği için teşekkür belgesi verildi. Suyun etkisiyle paslanan ve yüzeyi deniz canlılarıyla kaplanan kılıcın incelenip temizlendikten sonra İsrail’de bir müzede sergileneceği belirtildi.

İAO’dan bir araştırmacı konu hakkında açıklamalar yaptı. Kobi Sharbit, daha önce de yüzlerce yıl öncesine ait kılıçlarla karşılaştıklarını belirtti. Ancak asırlardır su altında olduğu için çok iyi korunan bu kılıcın bir ilk olduğunu vurguladı. Sharbit, bu kılıcın Haçlı Seferleri sırasında denize düşen ya da savaşı kaybeden bir şövalyeye ait olabileceğini düşündüğünü belirtti. Muhabirlerin kılıcın mali değerini sorması üzerine araştırmacı Sharvit “paha biçilemez” yanıtını verdi ve ekledi: Bulduğumuz her eser elbette değerli ancak bu çok, çok özel. Şövalyeler, zırhlar ve kılıçlarla karşılaşmak zamanda yolcuğa çıkarıyor. Asırlar öncesine ait bu kılıcın deniz dibindeki kumların yer değiştirmesiyle ortaya çıktığı düşünülmekte.

Peki bu haber hakkında siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap