F-35 dahi gözünden kaçmıyor! Türkiye’nin en uzun menzilli ihbar radarı envantere girdi!

F-35 dahi gözünden kaçmıyor! Türkiye’nin en uzun menzilli ihbar radarı envantere girdi!

0

Savunma sanayii için yerli üretim hız kesmeden devam ediyor. Uçak, jet, helikopter derken şimdi ise yeni radar ihbar cihazı TSK envanterine katıldı. Ülkemizin savunması için büyük bir adım atan ASELSAN, bugün ALP 300-G taşınabilir erken radar ihbar radarını TSK’ya teslim etti.

Artık hava sınırımız ASELSAN ALP 300-G ile daha güvenli!

Günümüz askeri stratejisi artık saldırıyı değil savunmayı daha önemli görüyor. Ülkemiz de bu tarafta son yıllarda büyük adımlar atan ülkeler arasında. Son yıllarda ülkemizin saldırı ve savunma birimlerini yerli ve milli ürünler ile güncelleyen TUSAŞ, ASELSAN ve Baykar gibi şirketler tüm dünyanın beğenisini kazanıyor. Buna bir örnek de bugün ASELSAN’dan geldi.

Bugün ASELSAN‘ın Ankara Gölbaşı tesisinde Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün‘ün katılımı ile gerçekleşen etkinlikte kendini gösteren ASELSAN ALP 300-G taşınabilir erken ihbar radarı, TSK envanterine girdi. Uçaklardan, balistik füzelere kadar geniş tehdit yelpazesi ile tüm unsurları tespit edebilen ALP 300-G, aynı zamanda bu birimleri etkisiz hale getirmekte de bir o kadar başarılı. Türkiye’de kullanılan radar sistemleri arasında en uzun menzile sahip olması ve erken ihbar yeteneği ile öne çıkan ASELSAN ALP 300-G, hızlı kurulum, hızlı toparlanma ve taşınabilir olma özellikleri ile her bölgede çalışabileceğini gösteriyor.

İtalya, Fransa ve Amerika üretimi birçok radar sisteminden özellik bakımından daha üstün olan ALP 300-G, modül kısmında bir arıza olsa bile birçok işlemi sürdürebilmenize izin veriyor. 435 bin satırdan fazla kod yazılarak geliştirilen bu radar sisteminin, 20’ye yakın patente sahip olduğunu bildiren Haluk Görgün, böyle bir ürünün envantere kazandırılmasının huzurunu yaşadıklarını dile getirdi.

ASELSAN’dan gelen bu adım ülkemiz savunma sanayiisinin ne kadar geliştiğinin bir başka göstergesi. Dakiklalar içerisinde kurulan ve toparlanan hareketli rahat ihbar sistemi ASELSAN ALP 300-G artık ordumuzun hizmetinde olacak. Siz ALP 300-G’yi nasıl buldunuz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/aselsan-alp-300g-ihbar-radari-envantere-girdi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir