Epic Games, 2023’ün mali raporunu paylaştı! Harcanan para şaşırttı

Epic Games, 2023’ün mali raporunu paylaştı! Harcanan para şaşırttı

0

2018’de çıkış yapan Epic Games Store, günümüzde en popüler dijital oyun mağazalarından birisi. Bu bağlamda Steam ile büyük bir rekabet içerisinde. Tabii bu denli büyümesini sağlayan en önemli etmenlerden birisi de ücretsiz şekilde oyun dağıtması.

Epic Games Store, son birkaç yıldır her hafta bir veya birkaç oyunu ücretsiz hale getiriyor. Şimdiye kadar binlerce dolarlık yüzlerce oyunu bedava şekilde dağıttı. Bu oyunlar arasında GTA 5 gibi yapımlar da yer aldı. Böylelikle kullanıcı sayısı arttı. Peki oyuncular, 2023’te Epic Games Store‘da kaç para harcadı?

Oyuncular, Epic Games Store’da milyonlarca dolar harcadı

Epic Games, resmi web sitesi üzerinden 2023 yılının nasıl geçtiğini anlattıkları bir rapor yayınladı. Burada en dikkat çeken haber, oyun mağazasının iOS‘a çıkacağı bildirisi oldu. Bununla beraber şirket, oyuncuların kaç para harcadığını ve diğer önemli verileri açıkladı.

Oyuncular, Epic Games Store'da milyonlarca dolar harcadı

Epic Games‘in paylaştığı son verilere göre 2023 yılı içerisinde oyuncular, toplamda 950 milyon dolarlık bir harcama gerçekleştirdi. Bu harcamaların 310 milyon dolarlık büyük bir bölümünün Epic Games’in geliştirmediği, yani üçüncü taraf geliştiricilere ait oyunlardan geldiği belirtildi. Harcamalarda geçen seneye kıyasla yüzde 16‘lık bir artış olduğunu görüyoruz.

2 bin 900‘den fazla oyuna ev sahipliği yaptığı belirtilen mağazanın 2023 yılında 40 milyon artışla 270 milyon kullanıcıya ulaştığı bildirildi. Günlük ortalama aktif kullanıcı sayısınınsa 36,1 milyon olduğunu görüyoruz. Aylık aktif kullanıcı sayısıysa yüzde 10‘luk artışla 75 milyona ulaştı.

580 milyon ücretsiz oyun alındı

Epic Games Store‘un her hafta düzenli olarak bir veya birkaç oyunu ücretsiz dağıttığını söylemiştik. Şirketin paylaştığı verilere göre geçen sene 86 oyun bedava verildi ve oyuncular tarafından toplamda 580 milyondan fazla ücretsiz oyun alındı.

Söz konusu bu oyunların toplam değerinin ise 2 bin doların üstünde olduğu bildirildi. Kaba bir hesap yapacak olursak, her oyunun ortalama 23 dolar olduğunu (2000 / 86) düşünürsek ve bunu 580 milyon ile çarparsak, Epic Games‘in bedava oyun dağıtmak için 13 milyar 340 milyon dolarlık kayıp yaşadığını görüyoruz. Tabii firma bunu kayıp değil, bir yatırım olarak görüyor. Bu yatırımsa kullanıcı sayısını artırıyor.

Oyuncular, Epic Games Store'da milyonlarca dolar harcadı

Epic Games‘in önemli bir başarı elde ettiğini söyleyebilmek mümkün. Tabii bu başarıyı Steam ile karşılaştırırsak yanında küçük mü yoksa büyük mü kalır, orası bilinmiyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Geçen yıl Epic Games Store üzerinden bir alım yaptınız mı? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/epic-games-store-2023-mali-raporu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir