Elon Musk, Tesla yüzünden hapse atılabilir!

Elon Musk, Tesla yüzünden hapse atılabilir!

0
Elon Musk, kovduğu çalışanlarına ne kadar ödeyecek? İşte cevabı!

Tesla ve CEO Elon Musk için akıl almaz iddialar ortaya atıldı. Buna göre şirket, gelişmiş sürücü destek sistemini pazarlama ve satma sırasında bazı hataları göz ardı etti. Hatta otopilot için ihmalkar davranarak ölümlü kazalara sebep oldu. Tesla ve Musk için dava açılacak.

Musk, Tesla otopilot kazaları olacağını biliyordu iddiası

ABD’nin Florida eyaletinde bir yargıç, otopilot kazasının araştırılmasını inceledi. 2019 yılında meydana gelen kazada, otopilotun, kontrolü kaybederek duvara çarptığı ve sürücü Jeremy Banner’in hayatını kaybetmesine yol açtığı bildirildi.

Banner’ın ailesi ise Tesla’yı otonom sürüş sistemini ihmal etmek ve kasıtlı olarak suiistimal etmekle suçluyor. Hatta şirketin otopilot ile ilgili güvenlik sorunlarının farkında olduğunu, ancak daha fazla müşteriye satabilmek için göz ardı ettiğini iddia etti.

Yargıç Reid Scott ise Musk ve diğer Tesla yöneticilerinin otopilotun kusurlu olduğunu bildiği kararına vardı. Buna rağmen otonom sürüş teknolojisinin satışına izin vermesine dikkat çekti. Ayrıca 2019 ve 2016 yıllarında otopilot yüzünden yaşanan iki kazanın benzerliklerine atıfta bulundu.

Tesla ve Musk, uzun yıllardır otopilotun yetenekleri yüzünden eleştiriliyor. Birçok kazada otonom sürüşün devre dışı bırakıldığını iddia eden şirket, kazaların sürücü hatalarından kaynaklandığı belirtti. Buna rağmen 2016’dan beri tam otonom sürüşün reklamının yapılması ise dikkat çekiyor.

otonom sürüş

Raporlara göre 2019’dan bu yana otopilotla 700’den fazla kaza yapıldı ve 17 ölümle sonuçlandı. Yargıç; Tesla’nın, teknolojik kusurlara rağmen otopilotunu tamamen otonom olarak pazarladığını iddia etti. Dava, şirketin hem para cezasına hem de çeşitli yaptırımlara uğramasına yol açabilir.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tesla-otopilot-kazalari-dava

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir