İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. e-Nabız Sistemi Hacklendi mi? Veriler Satışa Çıktı İddiası

e-Nabız Sistemi Hacklendi mi? Veriler Satışa Çıktı İddiası


Sağlık Bakanlığı’na ait, sağlık verilerinin yönetildiği e-Nabız platformunun hacklendiği iddia edildi. Bir Raidforums kullanıcısı, e-Nabız platformundan sızdırdığını öne sürdüğü verileri 600 dolar karşılığında satışa çıkardı. Peki e-Nabız Sistemi Hacklendi mi?

Günümüzde pek çok sistem ve platform, ne kadar güvenli olduğunu düşünsek de çeşitli hacker saldırıları ve veri sızıntıları yaşadı. Bu durumu yaşayan şirketlerin başında Apple ve Google’da gelmekte.

Hackerların son durağının, Sağlık Bakanlığı’na ait sağlık bilgileri kayıt sistemi e-Nabız olduğu iddia edilmekte. Bugün pek çok kişi bu haberle şoka uğramış durumda. Bahsi geçen iddiaya ait veriler Raidforums’da bir üye tarafından paylaşılmış durumda.

e-Nabız Sistemi Hacklendi mi?

e-Nabız Sistemi Hacklendi mi

Hackerların çeşitli saldırılar gerçekleştirerek elde ettiği verileri yayınladığı bilinmekte. Ayrıca bazı durumlarda da bu verilerin bir kısmını yayınlayarak verilerin tamamına erişim için ücret talep etmekteler. Raidforums üyelerinden biri, e-Nabız platformunu hack’lediğini iddia etti. Ayrıca platformdan sızdırdığı verilere ait ekran görüntüleri paylaştı.

Kullanıcı, elde ettiği veriler arasında kişilerin kimlik numaralarının olduğu belirtilmekte. Ayrıca ad-soyad bilgilerinin, yaşlarının, kilolarının, boylarının ve çocuklarının adlarının bulunduğunu iddia ediyor. Bahsi geçen veri türlerinden toplam 7 milyon girdiye ulaştığını belirten kullanıcı, verileri 600 dolar karşılığında satışa çıkarmış durumda.

Bir dolandırıcılık vakası olma ihtimali var:

Forumda yapılan paylaşımın altına gelen yorumlara bakıldığında ise birçok kullanıcının paylaşılan verilerin gerçek olduğuna inanmadığı görülmekte. Diğer üyelerin paylaşımı yapan üyeden daha fazla örnek veri talep etmesi ancak bu verilerin sağlanmaması, hack iddiasının gerçek olmadığı ihtimalini güçlendirmekte. Daha önceki hack olaylarında verilerden bazı örnekler de görmüştük.

Peki yaşanan bu durum ile ilgili siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan düşüncelerinizi yorum yaprak bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap