e-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Özelliği Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

e-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Özelliği Nedir?

+ - 0

Vatandaşın doğru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanlı bir sistem olan e-Devlet yeni bir özellikle geldi. Söz konusu yeni özellik vatandaşların T.C. kimlik numaralarına kısıtlama getirmesini sağlamakta. e-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Özelliği Nedir?

e-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Özelliği Nedir?

e-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Özelliği Nedir

Ülkemizde birçok vatandaşın hoşuna gitmeyen bir durum var. Hatta bazen kişiler farkında bile olmadan bir şirkete ortak ya da yetkili olabiliyorlar. Çoğunlukla dolandırıcılık nedeniyle yapılan bu durumlara kaybolan veya çalınan kimlik kartları yol açmakta. Kötü niyetli kişilerin eline geçen kimlik numaraları, vatandaşlar için çok büyük sorunlara sebep olabilmekte. Nihayet konu ile ilgili güzel bir haber geldi ve bu mağduriyetler için etkili bir çözüm geliştirildi.

Birçok kişinin bilmediği bir yöntem sayesinde mağdur olunmaktan kurtulmak mümkün. Ancak bu ticaret sicili müdürlüklerine başvuru yaparak kimlik numaralarını herhangi bir şirket ortaklığı veya yetkililik için kısıtlayabilme yöntemi çok bilinmiyor. Bu sistem şimdi e-Devlet’e geldi. Vatandaşlar, artık kimlik numaralarına kısıtlama getirebilecekler.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç konuyla ilgili açıklamayı yaptı. Koç, yeni özelliğin hem kısıtlama yapmak için hem de kısıtlamayı kaldırmak için kullanılabileceğini söylemekte. Ayrıca açıklamasında şu cümleleri kullandı: ”Bugüne kadar vatandaşlarımız çalıntı, sahte kimlik ve benzeri durumlarda kişilerin iradeleri dışında şirket veya ticari işletmelere ortak/yetkili olarak eklenmelerinin engellenmesi için ticaret sicili müdürlüklerine başvurmakta ve müdürlüklerce MERSİS’teki kimlik numaraları üzerine kısıt konulmaktaydı. e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlarımıza sunulan yeni hizmetimiz olan ‘Şirket veya Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik Kısıtlama İşlemleri‘ sayesinde kişiler e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaraları üzerine kısıt koyarak şirket ortağı/işletme sahibi veya bir şirket veya işletmede yetkili olarak eklenmesini engelleyebilecekler. ”

Peki yeni özellik e-Devlet’ten T.C. kimlik numarası nasıl kısıtlanır?

  • Burada bulunan bağlantı üzerinden e-Devlet’e ulaşın.
  • Sisteme giriş yapın.
  • Kurumlar” menüsünden Ticaret Bakanlığı’na ulaşın.
  • “Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)” seçeneğine tıklayın.
  • Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayın.
  • Bilgileri doldurun ve onaylayın.

Peki siz bu yeni özellik haberi hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca e-Devlet platformunu kullanmakta mısınız? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap