Dünyanın En Küçük Sürüngeni Keşfedildi! Parmak Ucu Kadar

Dünyanın En Küçük Sürüngeni Keşfedildi! Parmak Ucu Kadar

3

Dünyanın en küçük sürüngeni, Madagaskar’ın kuzey bölgesinde keşfedildi. Küçüklüğünün nedeni bir türlü anlaşılamasa da bilim insanları ismine ”Brookesia nana” dedi. Ayrıca keşfi gerçekleştirilen canlılardan sadece birini boyutu, tam tamına 13,5 milimetre.

Dünyanın En Küçük Sürüngeni Keşfedildi

Dünyanın En Küçük Sürüngeni Keşfedildi

Madagaskar adasının kuzey bölgelerinde dünyanın bugüne kadar keşfedilen en küçük sürüngeni, bilim adamları tarafından resmileşti. Bilim insanlarının ”Brookesia nana” olarak isimlendirdiği bu canlı temelde bukalemun olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında boyutlarının küçüklüğü şaşkınlıkla karşılanırken gizemi halen daha çözülmüş değil. Söz konusu canlıların boyutu gerçekten küçük.

Yapılan keşifte iki adet nano bukalemun mevcut. Bunlardan bir tanesi dişi, diğeri ise erkekti. Yani bunlar bir çift olarak yaşamlarını sürdürüyorlardı. Canlıların yavru olduğunu düşünen bilim insanları, hayvanlar üzerinde incelemeler yaptılar. Uzmanlar yapılan incelemelerde dişinin yumurtalarının olduğunu, erkeğin de üreme organının gelişmiş olduğunu tespit etti. Ayrıca bu canlıların yavru değil, yetişkin oldukları sonucuna ulaştılar.

Yetkili ağızlardan yapılan açıklamalarda küçük bir alanda yaşamaya çalışan hayvanlar, ortama adapte olabilmek için vücutlarını küçültme eğilimine gidebiliyorlar. Fakat bilim insanları çok küçük boyuttaki bukalemunların yaşadığı alanın kısıtlı olmadığını ifade ediyor. Bu durumun neden olduğunu tespit etmenin mümkün olmadığını belirtiyorlar. Çalışmanın başındaki isim Jörn Köhler, nano bukalemunların en yakın akrabası olan Brookesia karchei türünün de aynı adada yaşadığını, bu bukalemunların boyutunun ise nano bukalemunların yaklaşık iki katı olduğunu söylüyor.

Dünyanın en küçük sürüngeni olarak adlandırılan ”Brookesia nana” ile ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. çok zor görmüşlerdir bunu o nasıl bir hayvan

 2. Yaaa çok şeker :))

 3. 25 Mart 2021

  ilk korktum sonra tatlı geldi bana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir