Dünyanın En Gizemli Kitap Voynich El Yazması

Dünyanın En Gizemli Kitap Voynich El Yazması

0
Gizemli Kitap Voynich El Yazması, kitap sayfaları ve yazıları

Dünyanın en gizemli kitabı Voynich el yazması deşifre edildi. Polonyalı tüccar M Voynich tarafından 1912 yılında bulunan Gizemli Kitap Voynich El Yazması incelemeler sonucunda 15. yy a ait olduğu ortaya çıktı. İşte yüzlerce yıl sonra gizemi çözülen konu hakkında detaylar..

Gizemli Kitap Voynich El Yazması bu güne kadar bir çok ünlü şifre bilimciler tarafından çözülmeye çalışılsa da günümüze kadar tam anlamıyla anlaşıldığı söylenemez.

1400 ile 1450 yılları arasında yazıldığı düşünülen bu el yazmasının bu sebeple dünyanın en gizemli yazını olarak da kabul ediliyor. Çok sayıda uzman ve şifre bilimciler bu yazının çözümlenemez olduğunu savunsalar da Briston Üniversitesinde görev yapan dil bilimci Dr. Gerard Chshire Voynich El Yazması‘nın içeriğini ortaya çıkardı. Chshire e göre Voynich El Yazmasında cinsellik, kadınların düşünce yapısı ve ebeveyn olma gibi konuların işlendiği ortaya kondu.  

Buna göre Voynich El Yazması, dönemin Katolik ve Roman pagan inanışları doğrultusunda kaleme alınan ve 15’inci yüzyıla ait olan bu kitap. 1401-1458 yılları arasında yaşayan Kraliçe Maria’nın da bahsedildiği fiziksel ve ruhsal arınmalar dan da söz etmekte. Porto Latin dili ile bağı düşünülen bu yazında, orta çağ döneminde Akdeniz’de yaygın olarak konuşuluyordu.

Gizemli Kitap Voynich El Yazması Özellikleri

Kitabın özellikle jinekolojik rahatsızlıklara ve çözümlerine eğildiğini söyleyen Gibbs, bu durumun yazarı “ligatur” kullanmaya itmiş olabileceğini söylüyor. Orta Çağ’da kilisenin yaptığı baskıdan çekinen yazar, özellikle kadın sağlığı gibi hassas bir konuda gözleri üzerine çekmek istemediği için böyle bir şey yapmış olabilir.

Ayrıca Gibbs, bu durumun çok daha insani bir şeyden kaynaklamış olabileceğini de belirtiyor: tembellik. Bütün bir metni birebir kopyalamaya üşenen yazar, bundan kaçınıp kaybolmasını istemediği metni mümkün olan en kısa biçimiyle aktarmış olabilir.

Yıllardır kafaları karıştıran bu gizemli el yazmasının böyle basit bir şekilde çözülmesi açıkçası biraz üzücü, ama en azından çözüldüğü için kendimizi avutabiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir