Dünyada ilk! Ahşap kanatlı rüzgar türbini kurdular

Dünyada ilk! Ahşap kanatlı rüzgar türbini kurdular

0

Voodin Blade Technology adlı Alman şirket, dünyada ilk kez ahşap kanatlı rüzgar türbini kurulumu yaptı. Bu yeni türbinler tamamen biyolojik olarak parçalanabilen laminat kaplama keresteden yapılıyor. Bildiğiniz gibi, bugüne kadar rüzgar türbinleri genellikle fiberglas ve diğer sentetik malzemelerden üretiliyordu. Peki neden sentetik değil de ahşap? Şirketin bu soruya iyi bir cevabı var…

Dünyada ilk! Almanlar ahşap kanatlı rüzgar türbini kurdu

Alman şirket, rüzgar türbini için kullanılan sentetik malzemelerin tamamen çöp olacağını düşünüyor. Verilen bilgilere göre, bu malzemeler geri dönüştürülemez ve genellikle ömürlerinin sonunda çöplüklere gidiyor. Ahşap ise doğanın bize sunduğu, çevreye zarar vermeden geri dönebilen muazzam bir malzeme.

Ahşap kanatlı rüzgar türbini üretimi nasıl yapılır

Voodin Blade Technology CEO’su Tom Siekmann, “Çoğu kanat ömrünü tamamladığında toprağa gömülür veya yakılır. Bu hızla devam edersek, 2050 yılına kadar 50 milyon ton kanat malzemesi atığı ile karşı karşıya kalacağız. Bizim çözümümüzle, yeşil enerjinin gerçekten mümkün olduğunca yeşil olmasını sağlamak istiyoruz,” diyor.

Ahşap, doğaya daha az zarar verdiği için gerçekten de daha sürdürülebilir bir seçenek gibi görünüyor. Şirketin aktardığına göre, Ahşap kanatlı rüzgar türbini sadece çevre dostu değil, aynı zamanda oldukça dayanıklı. Voodin’in testlerine göre, bu kanatlar fiberglas türbinlere göre daha uzun ömürlü ve deniz koşullarında daha iyi performans gösteriyor.

This is real green energy

Rüzgar enerjisi zaten temiz bir enerji kaynağı ama bu tür yeniliklerle daha da çevreci hale geliyor. Ahşap tabanlı türbinlerin bir diğer avantajı da üretim ve taşıma maliyetlerinin daha düşük olması. Yerel üretim imkanları ve süreç otomasyonu sayesinde maliyetler daha da ucuzluyor.

Bu da yenilenebilir enerji sektörünü daha ekonomik hale getiriyor. Kısacası, hem cebimize hem de doğaya dost bir çözüm sunuluyor. Şirketin websitesine buradan ulaşabilirsiniz. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Ahşap kanatlı rüzgar türbini gerçekten geleceğin enerjisi olabilir mi? Sizce ahşap mı yoksa sentetik malzemeler mi daha avantajlı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/dunyada-ilk-ahsap-kanatli-ruzgar-turbini

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir