Dünyada En Çok Görülen Fobiler

Dünyada En Çok Görülen Fobiler

0
Fobi, bir kişinin normalde korkulmayacağını bilmesine rağmen anlamsız bir şekilde belirli bir nesne ya da belirli bir durumdan korkması durumudur.

Bir nesnenin ya da durumun fobi olarak düşünülmesi için, içinde bulunduğu olayın altı ay yada daha fazla süreyle devam etmesi gerekmektedir.
Fobi kurbanları, genellikle korku nedenleriyle yüzleşmekte ellerinden geldiği derecede kaçınırlar ve bunun içinde bazen tehlikeli önlemler alabilirler. Fobiler, korkunç bir deneyimden sonra ya da genetik olarak ortaya çıkabilir. En yaygın fobilerin bazılarını sizler için derledik.
1- Agorafobi
Agorafobi, mağdurların oturdukları ev dışındaki ortamları güvensiz olarak algıladıkları bir fobi türüdür. Bu fobiye sahip kişiler, halka açık yerlere,alışveriş merkezine veya açık alanlara çıkmaktan kaçınırlar. Bu kişiler, belirtilen yerlerden kaçınmak için her zaman ellerinden geleni yapmaktadırlar.
Bu fobiye kapılmış bazı kurbanlar evlerinden dahi çıkmayı göze alamazlar. Agorafobi genetik ve çevresel faktörlerden dolayı meydana gelebilir. Ayrıca kalıtsal olduğu da bilinmektedir. Bu fobi türü terapiler aracılığı ile bastırılabilir.
2- Akrofobi
Akrofobi, yükseklik korkusudur. Akrofobi olanların büyük çoğunluğu yüksek bir seviyedeyken aşırı sinirli ve endişeli bir kişiliğe bürünürler. Bir yer, başkaları tarafından çok yüksek sayılmayacak durumda olsa bile akrofobiler için korku kaynağı olabilmektedir

Korku, düşme düşüncesiyle birlikte gelir ve semptomlar mesafe azaldıkça normale döner. Akrofobi hastalığının genel belirtileri; yüksekte aşırı terleme, panik atak geçirme,  kalp atışlarının artması ve baygınlık geçirmektir. Yaşanan bu korku ve fobiyi azaltmak amacıyla antidepresanlar ve antefsizlik ilaçları kullanılabilir.
3- Araknofobi
Araknofobi, örümcek, akrep ve diğer eklembacaklı hayvanlardan korkma hastalığıdır. En yaygın fobilerden biri olarak, kurbanların örümcek ve diğer eklembacaklı hayvanları görünce panik atak, bayılma, terleme, ağlama veya çığlık atma gibi dışa vuran hareketler sergilemektedir.
Bazı aşırı durumlarda, sadece örümcek ağının görülmesi bile korkuya sebep olabilmektedir. Sakinleştiriciler ve evde tedavi, araknofobiyi azaltmaya yardımcı olabilir.
4- Astrofobi
Astrofobi, şimşek ve yıldırım korkusudur. İnsanlarda ve hayvanlarda görülen bir fobidir. Çoğunlukla astrofobiyi yaşayan hayvanlar, köpekler ve kedilerdir. Tehlike en az seviyede olsa bile, şimşek çakması veya yıldırım düşmesi durumunda insanlar fazlasıyla endişe hissedebilmektedirler.

Buna ek olarak mide bulantısı, ağlama, titreme, aşırı terleme, acil tuvalet ihtiyacı ve hızlı bir kalp atışı da görülebilecek belirtilerdendir. Bu korku mağdurun özellikle yalnız olduğu zaman daha yoğundur.
5- Aviofobi
Aviofobi, uçuş korkusudur. Aviofobi kurbanları, düşme ihtimaline karşın uçağa veya helikoptere binmekten korkmaktadırlar. Hava yolculuğu içeren yolculuklardan mümkün olduğunca kaçınırlar. Hava seyahatinden bahsedilince bile kurbanlar panik atak geçirme eğilimine sahiptirler.
Planlı bir hava yolculuğu yaklaştığında çok gergin ve endişeli olmaktadırlar. Sürekli hava yolculuğu aviofobinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bilişsel Davranış Terapisi de aynı şekilde etkili ve yararlıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir