Dünya Genelinde İnternet Kesintisi! İşte Detaylar

Dünya Genelinde İnternet Kesintisi! İşte Detaylar

0

İnternet artık hayatımızın bir parçası oldu. İnternetsiz hayatı çoğumuz düşünemiyoruz bile! Fakat dün internet tarihinin en büyük kesintilerinden biri oldu. Dünya Genelinde İnternet Kesintisi! İşte Detaylar

Dünya Genelinde İnternet Kesintisi! İşte Detaylar

Dünya Genelinde İnternet Kesintisi! İşte Detaylar

Twitch, Reddit, Amazon, Hulu ve Pinterest sitelerinin de yer aldığı birçok internet sitesinde problemler yaşandı. Söz konusu olan sitelerde erişim problemleri ve 503 hatası yer aldı. Fakat ilerleyen zamanlarda bu problemlerin Fastly adlı bir şirketten kaynaklandığı öğrenildi.

Şirket, söz konusu olan problemlerin içerik dağıtım ağı CDN’deki bir sorundan kaynaklandığını belirtti. Yaşanılan sorunlar kısa sürede çözüme ulaştı. Fakat yaşanılan bu olaydan sonra insanların aklında soru işaretleri kaldı. Peki, dünyanın en büyük internet sitelerinin sıkıntı yaşamasına neden olan Fastly kimdir?

Fastly, 2001 yılından beri hizmet veren bulut bilişim sağlayıcısıdır. Şirketin amacı web siteleriyle kullanıcılar arasındaki hızlı iletişimi sağlayan bir köprü görevi görmektir. Ayrıca birçok popüler sitenin bilgilerini kendi sistemlerinde bulundurmaktadır. Fastly, kullanıcıların kullandıkları platformlardaki içerikleri uzaktan indirerek bant genişliğini boşa harcanmalarının önüne geçmekte.

Kullanıcıların sitelere daha hızlı ulaşmasını sağlayan bu durum, görseller ve diğer içeriklerin yüklenme sürelerini büyük anlamda kısaltmakta. Söz konusu olan şirket ek olarak, siteleri DDoS saldırılarından ve botlarından koruyarak siber güvenliklerini yerine getirmekte.

Dünkü internet kesintisinin bir “hizmet yapılandırmasından” kaynaklandığını bilinmekte, fakat bu sorunun nedeni bilinmemekte. Araştırmalarını hızlı bir şekilde sürdüren şirket, şu anlık sadece bunun saldırıdan kaynaklanmadığının bilgisini verdi.

Peki bu olay hakkında siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak görüş ve düşüncelerinizi bizlerle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir